Akce

NANODEN ČESKÉ BUDĚJOVICE

Zveme Vás jménem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR na Nanoden v Českých Budějovicích.nanodencb_2web_doplnenojaip

Cílem Nanodne je zvýšení povědomí veřejnosti o využití nanotechnologií v běžném životě se zúčastní české nanotechnologické firmy, jež patří mezi průkopníky v této oblasti. Partnerem akce je Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání.

Uvidíte nejnovější funkční oblečení s nanočásticemi stříbra, zažijete světovou premiéru české nanovlákenné čističky vzduchu na okna, můžete si nechat odstranit revoluční maskou s nanovláknem vrásky. Ukážeme vám luxusní auto vytuněné nanotechnologiemi, výrobu nanovlákna, chytré textilie v projektu napojení funkčního oblečení na mobilní zařízení, hydrof’óbní kravatu, samočisticí nátěry, nanooptiku, nanobiotechnologie, nanobavlnu pro alergiky. Osobně se setkáte s vynálezcem revoluční 3D nanobaterie a dalšími předními českými nanotechnology.

Kdy:  Sobota 12. listopadu 2016

Kde:  Galerie Nákupního Centrum Géčko, České Budějovice

PROGRAM

10,00 Oficiální zahájení

Prezentace a proslovy

• Vystoupení partnerů a sponzorů akce

• Proč je Česko nano? /Jiří Kůs, předseda ANP ČR/

• Představení nanotechnologických novinek

Moderovaná talkshow s nanotechnology

Výstava nanotechnologických výrobků

16,00 Ukončení akce

SOUTĚZ O CENY:

Každý účastník dostane anketní lístek se soutěžními otázkami. Vylosovaní vítězové budou zveřejněni na portálu Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Jako cenu dostanou nanotechnologické výrobky.

Záštitu nad akcí přijali místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek, Svaz průmyslu a dopravy ČR, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, poslanec parlamentu ČR a děkan Přírodovědecké fakulty JČU František Vácha, senátor pro Budějovicko a Třeboňsko Jiří Šesták. 

Oficiálním sponzorem akce je firma Robert Bosch, spol. s.r.o., pobočka České Budějovice.

 

ncgeckocbimg_1572

 NANODEN PRAHA

 

Plakát_NanodenPraha

Přijďte ochutnat vodu z Vltavy, kterou vám vyčistíme nanofiltry, či si nechte odstranit revoluční nanokosmetickou maskou až 75 % vrásek.

Před vašimi zraky vyrobíme nanovlákno. Ukážeme vám luxusní auto vytuněné nanotechnologiemi, hydrofobní nanokravatu, antibakteriální oblečení s nanostříbrem, samočisticí nátěry s nanočásticemi, nanooptiku, nanobiotechnologie, nanobavlnu pro alergiky.

Osobně se setkáte s vynálezcem revoluční 3D nanobaterie a dalšími předními českými nanotechnology.

PROGRAM

Datum:  Sobota 28. května 2016
Místo:    Loď Cargo Gallery, Rašínovo nábřeží, Náplavka, Praha

10,00      Zahájení výstavy pro návštěvníky Nanodne,
moderovaná talkshow s nanotechnology o tom, jak jednotlivé
nanotechnologie fungují

14,00     Prezentace a proslovy
• Vystoupení zástupce ELAI a Magistrátu hlavního města Prahy
• Proč je Česko nano? /Jiří Kůs, předseda ANP ČR/
• Uvedení na trh nového výrobku Nano Eye Lift

17,00     Ukončení akce

SOUTĚZ O CENY
Každý účastník dostane anketní lístek se soutěžními otázkami. Vylosovaní vítězové budou zveřejněni na portálu Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Jako cenu dostanou nanotechnologické výrobky.

Těšíme se! Nanoden tentokrát proběhne v rámci Týdne inovací 2016  https://www.tydeninovaci2016.cz

Vstup ZDARMA
Budeme rádi, když se registrujete, abychom byli připraveni na počet návštěvníků :-) –> REGISTRACE

Sdílejte s Vašimi přáteli Nanoden Praha na sociálních sítích https://www.facebook.com/events/264650133881742

map_cargo

  

NANODEN BRNO

Návrh plakát

Jsme malá nano země, ale současně jsme nanosuperman! Přijďte si prohlédnout a vyzkoušet technologie českých nanofirem. 

Datum: středa 16. března 2016

Místo:  Biology Park Brno, Studentská 6, Brno – Bohunice

10,00 Oficiální zahájení za přítomnosti zástupců Jihomoravského kraje, Magistrátu Brna a Krajské hospodářské komory Jižní Moravy.

Prezentace

• Proč je Česko nano? /Jiří Kůs, předseda ANP ČR/

• Představení úspěšných nanotechnologických projektů

• Uvedení na trh nového revolučního materiálu Nanobavlna

11,00 Moderovaná talkshow s nanotechnology o tom, jak jednotlivé nanotechnologie fungují.

17,00 Ukončení akce

V prostorách Biology Parku bude výstava nanotechnologických výrobků a prezentace českých nanotechnologických firem. Na projekcích budou promítány ukázky dalších příkladů použití nanotechnologií z celého světa.

SOUTĚZ O CENY:

Každý účastník Nanodne dostane anketní lístek se soutěžními otázkami. Vylosovaní vítězové budou zveřejněni na portálu Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Jako cenu dostanou nanotechnologické výrobky.

Nad akcí Nanoden Brno převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek a primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál. Dalšími oficiálními partnery jsou Biology Park Brno, Jihomoravské inovační centrum a Krajská hospodářská komora Jižní Moravy.

biology park Mapka

Jak se dostanete do Biology Parku?

AUTEM: Jeďte směrem na Fakultní nemocnici Brno – Bohunice, u obchodního centra Campus Square odbočte na kruhovém objezdě na ulici Netroufalky, z níž potom odbočíte doprava na ulici Studentská, po níž dojedete až k budově BP. Zaparkovat lze přímo u našeho parku na místech vyhrazených pro návštěvy.

MĚSTSKOU DOPRAVOU: Dojeďte autobusem 61 nebo 68 na zastávku Univerzitní kampus, odkud už je to jen 200 metrů pěšky k budově BP.

PĚŠKY NEBO NA KOLE: Od zastávky Univerzitní kampus pokračujte rovně, po cestě budete míjet parkoviště CESEBu, na jeho konci se bude cesta stáčet z kopce doprava, projdete pod budovou CESEBu a před sebou uvidíte Biology Park.


 


ČESKO JE NANO V BERLÍNĚ NA KONFERENCI OSTEUROPA WIRTSCHAFTSTAG 2015

Dne 2. 11. 2015 se uskutečnil 5. ročník Osteuropawirtschaftstag pořádaný spolkem Osteuropaverein der deutschen Wirtschaft e.V.

V úvodním panelu prezentoval ČR náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba, který ve svém projevu vyzdvihl přední postavení české ekonomiky v rámci EU, důležitost projektu Industrie 4.0 a prioritu vědy, výzkumu a inovací a také technického vzdělávání pro současnou vládu ČR. V dalším panelu představil předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs projekt „Česko je nano“. V rámci Osteuropa Wirtschaftstag dále vystoupili např. spolkový ministr hospodářství a energetiky S. Gabriel nebo maďarský ministr hospodářství M. Varga.

IMG_095920151102_113430[3]


 


V PRAZE PROBĚHL HISTORICKY PRVNÍ SMART BUSINESS FESTIVAL

Praha, 21. 10. 2015: Sdružení CzechInno ve spolupráci se svými partnery dnes uspořádalo v pražské Vozovně Střešovice I. ročník Smart Business Festivalu, který je festivalovou akcí na podporu chytrých řešení v podnikání. Akce se zúčastnilo téměř 300 účastníků zejména z řad českých malých a středních podniků.

V panelu Úspory zdrojů prezentovali své nápady na chytré podnikání Zdeněk Rudolský, spoluzakladatel společnosti Impact Hub, která nabízí začínajícím firmám sdílený pracovní prostor a podporu formou seminářů a přednášek, Jiří Kůs, majitel firmy nanoSPACE a předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, který prezentoval vizionářské možnosti úspor zdrojů prostřednictvím nanotechnologií, jednatel společnosti ELKO EP Jiří Konečný, který představil svůj systém smart homes/smart offices a jednatel a zakladatel firmy 3Dsimo David Paškevič, který účastníkům přiblížil novinky v oblasti ručního 3D tisku.

Celým dnem se prolínal i program na expoziční části Smart Business Festivalu, na níž účastníci mohli na prezentačních místech více než 30 vystavovatelů chytrá řešení a služby na vlastní kůži vyzkoušet a dozvědět se o nich více

IMG_0925sbf6


 


ČESKO JE NANO V BRUSELU

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek vystoupil 15. října 2015 na odborném semináři Czech is nano v Bruselu. Zástupci českého nanoprůmyslu zde představili své úspěchy v oblasti nanotechnologií, zejména nanomedicíny, 3D nanotisku a nanostruktur pro uchovávání energie a bezpečnostní zařízení.

Česká republika, země s omezenými nerostnými, lidskými i finančními zdroji, patří v oblasti nanotechnologií ke globálním lídrům. Nanotechnologie jsou také oborem, kde se vědecké poznatky rychle dostávají do praxe a uplatňují se ve špičkových výrobcích, které jsou schopné konkurovat na světových trzích. Tento ohromný potenciál musíme dál rozvíjet, ať už propagací českých nano výrobků, tak také systematickou podporou celého odvětví a českých inovativních firem a start-upů,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.

Seminář se konal v rámci popularizačního projektu Česko je nano Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, která akci pořádala spolu s agenturou CzechInvest, Českou styčnou kanceláří pro výzkum, vývoj a inovace, Stálým zastoupením ČR při EU a Technologickým centrem Akademie věd ČR.

V projektu Česko je nano chceme nejen propagovat český nanoprůmysl v zahraničí, ale také chceme ukázat Čechům, že je tady něco, na co mohou být opravdu hrdí. Například jsme první na světě, kdo přišel s průmyslovou výrobou nanovlákna, držíme prvenství ve výrobě antialergických lůžkovin s nanotkaninou a vlastníme patent na nejvýkonnější fotokatalytické nátěry, které čistí vzduch od nejrůznějších polutantů, bakterií a virů, upozornil předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs.

Na akci vystoupil také velvyslanec ČR při EU Jakub Dürr, zástupce Evropské komise Christos Tokamanis a zástupci úspěšných nanotechnologických firem a výzkumných ústavů (Contipro, IQ Structures, Pardam).

Celý projev vicepremiéra Pavla Bělobrádka zde.

11826078_10207220639820145_6794996540358651365_n

V ČR je na co být hrdý. Pojďme to šířit.

V ČR je na co být hrdý. Pojďme to šířit.

Přestaňte se usmívat a nasaďte kamennou tvář. Protože je to tady. Revoluce přichází. A s ní i realita, že Česko je nano.

Přestaňte se usmívat a nasaďte kamennou tvář. Protože je to tady. Revoluce přichází. A s ní i realita, že Česko je nano.


 


 

V LIBERCI SE USKUTEČNIL NANODEN

Asociace nanotechnologického průmyslu ČR pořádala v Liberci historicky první Nanoden. Své produkty představila široké veřejnosti řada firem z celé republiky. Česko patří v oblasti nanotechnologií mezi světovou špičku, má registrováno několik patentů.

Nátěr, co pohlcuje pachy a rozkládá špínu, antibakteriální oblečení, plyšové hračky pro astmatické děti, náplasti podporující hojení, levné baterie pro ukládání energie – české firmy nabízejí špičkové výrobky s využitím nanotechnologií, přesto se o nich příliš neví. Změnit to má série Nanodnů, předváděcích veletrhů pořádaných Asociací nanotechnologického průmyslu (ANP) ČR v krajských městech. První Nanoden proběhl dnes symbolicky v Liberci, kolébce českých nanotechnologií s globálním renomé. Revoluční technologie průmyslové výroby nanovláken, tzv. nanospider, objevená v roce 2004 vědci ze zdejší Technické univerzity, je patentovaná ve 34 zemích světa.
„Nanotechnologie jsou vysoce sofistikovaný technický obor, v němž české firmy excelují. Podle nás si zaslouží podobnou pozornost a podporu politiků i veřejnosti jako tradičně protěžované strojírenství či automobilový průmysl,“ říká předseda ANP Jiří Kůs. V Česku mají nanotechnologie přímo jako svůj core business asi čtyři desítky firem, což nás v přepočtu na obyvatele řadí mezi evropské lídry, jakým je například Německo.
Průmyslové využití nanotechnologií probíhá necelých dvacet let, jejich masivní nástup se teprve očekává. Kůs je přesvědčený, že Česká republika má potenciál postavit se do čela této nové technologické revoluce. „Jsme malá země, taková nano země, ale můžeme být zároveň nano-supermanem,“ říká.
Nanomateriály mají už v současnosti širokou možnost využití: najdeme je v oděvním a textilním průmyslu, biomedicíně, kosmetice, produktech na čištění vody i vzduchu, ekologii, energetice a dalších odvětvích. Česká technologie čištění vody pomocí nanomembrán slaví úspěchy v pouštních státech, ale má i potenciál přinést úspory do velkochovů hospodářských zvířat, kde dokáže zpracovat prasečí kejdu zpět na pitnou vodu. Jiný český patent se týká samočistících nátěrů: ochraňuje památky, ale dá se využít i uvnitř budov, kde snižuje výskyt bakterií a odstraňuje zápach. V současnosti jeho předností využívá kolem 10 mateřských škol v republice a nemocnost dětí v nich klesla o 30 %. Revoluční výsledky si od využití nanomateriálů slibuje rovněž medicína: od zdravotnického materiálu, který nepropouští žádné škodlivé mikroorganismy, až po biokompatibilní umělou tkáň, jíž bude v budoucnu možné připravit na míru v 3D tiskárně a po aplikaci bude k nerozeznání od lidské.

Asociace nanotechnologického průmyslu ČR vznikla v roce 2014. Reprezentuje zájmy českých firem a výzkumu v tomto oboru na národní i evropské úrovni, v obchodní, výzkumné a vzdělávací sféře. V současnosti sdružuje 14 členů. Nanotechnologie jako jedna z hlavních inovací 21. století otevírají českým firmám nové tržní příležitosti, umožní vytvořit tisíce nových pracovních míst a díky výrobě produktů s vysokou přidanou hodnotou přispějí k vyšší konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky.

Nanoden v médiích

http://neoekonomika.cz/prvni-nanoden-v-liberci/

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/215411010100923/obsah/424776-proc-je-cr-uspesna-v-nanotechnologiich

http://www.rozhlas.cz/zpravy/veda/_zprava/1536172

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/215411000140923-udalosti-v-regionech/obsah/424642-v-liberci-se-dnes-konal-prvni-cesky-nano-den

http://www.libereckenovinky.cz/zpravy/regiony/liberecky-kraj-podporuje-rozvoj-nanotechnologickeho-prumyslu/

http://www.genusplus.cz/zpravodajstvi/kraj-cesko-bylo-nano-zajemci-videli-patenty-i-produkty

http://www.scienceworld.cz/aktuality/v-liberci-se-uskutecnil-nanoden/

http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/nanotechnologie-veda-a-technika-pomaha-lidem-20150930.html