Česká firma slavila úspěchy v tkáňovém inženýrství, nyní chce změnit svět kosmetiky

Autor: ANP ČR

8.4.2018

Liliana Berezkinová z české nanotechnologické firmy Nanopharma představuje světu první suchou nanovlákennou masku [n]fibrecare, která je založená na transdermální kosmetické technologii, která byla původně vyvinuta pro farmaceutické účely při léčbě ran a jizev. Finance na výrobu revoluční masky chtějí získat na americkém Kickstarteru. Kampaň odstartuje 10. dubna, aby mohly s nanovlákennou maskou prorazit do světa, potřebují vybrat alespoň 15 tisíc dolarů.

Lili a Lucka z Nanopharmy

Podle Liliany Berezkinové tato technologie řeší, proč většina kosmetických výrobků i přes vysoký obsah aktivních látek nefunguje. „Dnes se firmy soustředí především na to, jaké látky jejich kosmetický produkt obsahuje, neřeší ale, jakým způsobem jsou do pokožky doručovány. My tohle chceme změnit.“

Technologii byla původně vyvinuta pro farmaceutické účely při léčbě ran a jizev

Liliana Berezkinová se se svým týmem věnuje výzkumu nanovláken a uvádění inovativních a nanovlákenných produktů na trh už 10 let a v uplynulých šesti letech se soustředili právě na zmiňovanou oblast topické a transdermální aplikace léčiv, v níž objevili nové a účinnější způsoby přivádění účinných látek na a do pokožky. Své objevy si nechali patentovat a pokračují v jejich rozvoji pro potřeby farmaceutického průmyslu.

„Jako technologičtí nadšenci, ale také převážně milovnice péče o pleť jsme si řekly, že využijeme naši expertízu a promítneme ji do produktu pro každodenní používání,“ vysvětluje Berezkinová, jak se dostali od hojení ran, doručování léků do kůže a tkáňového inženýrství ke kosmetice.

Nanovlákenné masky budou konkurovat korejské kosmetice

Na dostupných plátýnkových maskách jim vadila řada věcí. „Při vybalování a rozkládání byly masky vždy mokré, klouzaly a jejich aplikaci nevyhnutelně doprovázelo zašpinění. Navíc většina z nich obsahuje předlouhý seznam ingrediencí, které u některých mých kolegyň s citlivou pletí vyvolávaly podráždění. Některé látky zkrátka na pleť nepatří, ať už jsou to parfémy, silikony, parabeny, barviva nebo akryláty,“ vyjmenovává Liliana Berezkinová.

Suchá maska nfibrecare

Navíc jim přišlo, že běžná doba působení, která je nyní 20-30 minut je příliš dlouhá. A rozhodli se vše změnit. Svou jednoduchostí a inovativní technologií by mohly konkurovat i populárním korejským maskám. Česká republika by se tak mohla proslavit nejen v nanotechnologiích, ale i v kosmetice.

https://www.youtube.com/watch?v=oEEB6IcAEzM

Maska obsahuje minimální počet ingrediencí a téměř žádná aditiva

Vytvořili masku založenou na jedinečném nanovlákenném systému přenosu látek, který se aktivuje pouze při kontaktu s vlhkou pletí a účinkuje už během 8 minut. Maska obsahuje minimální počet ingrediencí a téměř žádná aditiva. „Neobsahuje parabeny, silikony, akryláty,  parfemace ani barviva,“ vysvětluje Berezkinová, proč je jejich maska vhodná i pro pleť s citlivou pletí. Nanovlákna v masce jsou navíc biologicky rozložitelná a maska není testována na zvířatech.

Suchá maska

Jejich snem je vytvářet masky, které si zákazníci sami navrhnou

„V [n]fibrecare věříme v trvalou a otevřenou inovaci. Nejsme korporace ani globální kosmetická firma. Naším cílem je zahájit dialog s milovníky péče o pleť a hovořit s nimi o jejich představách toho, jak by měla vypadat ideální suchá nanovlákenná pleťová maska,“ prohlašuje Berezkinová a dodává, že v budoucnu by chtěli tvořit s bloggerkami, kosmetičkami a dalšími nadšenci osobní masky snů.  „Naším snem je vytvořit komunitu, v níž uživatelé spolu s vědci vytvářejí produkty pro každodenní používání na základě nejnovějších technologií a silného zápalu pro věc,“ zakončuje Liliana Berezkinová.

 

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Termín nanotechnologie poprvé použil profesor Norio Taniguchi z Tokijské vědecké univerzity na setkání Japonské společnosti pro přesné strojírenství v roce 1974. V současnosti je Japonsko klíčovým hráčem na globální scéně nanotechnologií a pořádá každoročně v Tokiu...

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta vyrobená ve spolupráci s týmem TYPE1/TAXI absorbuje znečišťující látky z okolního prostředí a rozkládá je. Města po celém světě používají nátěry z oxidu titaničitého pro jejich schopnost odstraňovat znečištění z ovzduší. Tyto nátěry se obvykle nanášejí na...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština