Češi pomocí nanotechnologií sníží dramaticky cenu vodíkových palivových článků

Autor: ANP ČR

21.4.2016

České firmy přináší do energetiky velmi potřebný výsledek aplikovaného výzkumu umožňující další  rozvoj palivových článků. Vodík, který je nejčastějším palivem v článcích, je současně i perspektivním  médiem pro uskladňování elektrické energie, a tak patent prof. Vladimíra Matolína z MFF Univerzity Karlovy může být významným přínosem ve vývoji těchto systémů. Jednou z nevýhod palivových článků je doposud vysoká cena způsobená především platinou používanou na obou elektrodách. Právě pomocí českých nanotechnologií lze množství platiny na katodě výrazně snížit a na anodě dosáhnout její úspory až o 99 % při zachování výkonu a životnosti článku. Snížení množství drahých kovů je jednou z průlomových technologií, které jsou nezbytné k průniku palivových článků do každodenního života.

Nové řešení elektrod palivového článku pod názvem LeanCat bude poprvé představeno na jednom z nejdynamičtějších veletrhů světa a Evropy  HANNOVER MESSE  na konci dubna.  Palivový článek je  výsledkem účinné spolupráce vědeckého týmu vedeného prof. V. Matolínem a českých firem Jablotron a IQ Structures.  Ve společném stánku bude zájemcům na veletrhu umožněno nejen seznámení s pokročilými technologiemi použitými při konstrukci článku, ale konsorciem LeanCat budou prezentovány i zkušební stanice a software určený pro simulaci reálných podmínek a umožňující dlouhodobé i krátkodobé testy článků. Stanice jsou vhodné jak pro akademický výzkum, tak i pro průmyslové aplikace.

České řešení přichází ve velmi příhodnou dobu, protože právě Německo v současnosti intenzivně řeší zrušení či omezení svých jaderných elektráren a zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů. „V Německu jsou vodíkové technologie důležité, protože vidíme vodík jako efektivní médium pro skladování energie. Německo má ambiciózní energetický plán. Chceme výrazně zvýšit objem energie z obnovitelných zdrojů. A právě vodík může být vhodné flexibilní médium,“ vysvětloval  Georg Menzen  vedoucí oddělení výzkumu Německého spolkového ministerstva hospodářství a energetiky na konferenci „Vodíkové dny“ v Praze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Termín nanotechnologie poprvé použil profesor Norio Taniguchi z Tokijské vědecké univerzity na setkání Japonské společnosti pro přesné strojírenství v roce 1974. V současnosti je Japonsko klíčovým hráčem na globální scéně nanotechnologií a pořádá každoročně v Tokiu...

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta vyrobená ve spolupráci s týmem TYPE1/TAXI absorbuje znečišťující látky z okolního prostředí a rozkládá je. Města po celém světě používají nátěry z oxidu titaničitého pro jejich schopnost odstraňovat znečištění z ovzduší. Tyto nátěry se obvykle nanášejí na...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština