Grafen: revoluční 2D materiál, který obrátí svět naruby

Autor: ANP ČR

3.9.2017

Přichází doba grafenová. Vlastnosti grafenu předčí vlastnosti všech známých materiálů i lidskou fantazii. Přijďte se přesvědčit na festival Future Port Prague.

Uhlík je jeden ze základních chemických prvků. Píšeme jím v podobě grafitu, je ozdobou šperků jako diamant a je základním stavebním kamenem všech živých organismů. Na scénu teď ale nastupuje jeho vylepšená verze – grafen.

Brzy bude dominovat v elektronice, strojírenství, letectví, medicíně a mnoha dalších oborech. V současnosti se začíná vydávat z laboratoří vědců do průmyslových aplikací a česká veřejnost si na něj bude moci poprvé doslova sáhnout 7. září na Pražské tržnici na festivalu Future Port Prague.

Nevídané vlastnosti za nízkou cenu

O grafenu se v teoretické fyzice ví už půl století, ale nikdo ho nedokázal vyrobit. Až v roce 2004 se to povedlo dvěma vědcům na univerzitě v Manchesteru a světlo světa spatřil první dvojrozměrný materiál s dříve nevídanými vlastnostmi.

Šířku má pouhý jeden atom, proto se mu říká 2D materiál, a elektrony jím prochází téměř rychlostí světla. Andre Geim a Kostya Novoselov dostali za výzkum grafenu v roce 2010 Nobelovu cenu za fyziku.

Výroba byla zpočátku velmi nákladná a komplikovaná. To řadu let bránilo širšímu rozšíření používání grafenu v průmyslu. Problematické také bylo ve větším množství udržení jeho homogenity.

V nedávné době se ale objevilo už několik technologií, které jsou levné a relativně jednoduché. Máme se na co těšit, doba grafenová je za dveřmi.

Čistá voda i miniaturní senzory

Experimenty, které dokazují ohromnou využitelnost grafenu, se vědecké prostředí jen hemží. Grafen dokáže například jednoduše přefiltrovat mořskou vodu na pitnou, výrazně zvýší kapacitu a rychlost nabíjení baterií, grafenovým inkoustem se dá vytisknout elektronika podobně jako dokumenty na tiskárně.

Grafen změní naše smartphony na průhledné tenké svitky do kapsy, otevře brány kvantovým počítačům a v biomedicíně přinese ohromné možnosti diagnostiky pomocí nanosenzorů. Jako součást nanokompozitů ale dokáže třeba zpevnit pálky tenistům.

A to jsme stále jen na počátku. Zdá se, že tento revoluční materiál obrátí svět průmyslové výroby naruby,” říká Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, a dodává:

“Často dostávám otázku, jestli jsem grafen vůbec už viděl, jestli skutečně existuje, nebo je to jen výmysl vědců. Ano, viděl jsem ho a teď ho může česká veřejnost poprvé spatřit na vlastní oči 7. září na Pražské tržnici na festivalu Future Port Prague.“

„Technologický pokrok jde nezadržitelně dopředu, exponenciálně se zrychluje. Žádný obor lidské činnosti nezůstane beze změny. Proto jsme se rozhodli uspořádat mezinárodní setkání, kde nejnovější technologie nejen všem ukážeme, ale spolu se světovými odborníky budeme diskutovat, kde jsou příležitosti se do tvorby budoucnosti aktivně zapojit. Chceme dostat Česko znovu mezi evropské technologické lídry,“ uvedl ke smyslu festivalu jeho zakladatel a vizionář Martin Holečko z Etnetera Group.

Festival Future Port Prague je unikátním futuristickým projektem, který ve střední Evropě nemá obdoby.

Podívejte se z očí do očí budoucnosti, kterou představí její samotní tvůrci z oblastí mobility, virtuální reality, IoT, dronů, zdravotnictví a nových materiálů na www.futureportprague.com.

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Termín nanotechnologie poprvé použil profesor Norio Taniguchi z Tokijské vědecké univerzity na setkání Japonské společnosti pro přesné strojírenství v roce 1974. V současnosti je Japonsko klíčovým hráčem na globální scéně nanotechnologií a pořádá každoročně v Tokiu...

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta vyrobená ve spolupráci s týmem TYPE1/TAXI absorbuje znečišťující látky z okolního prostředí a rozkládá je. Města po celém světě používají nátěry z oxidu titaničitého pro jejich schopnost odstraňovat znečištění z ovzduší. Tyto nátěry se obvykle nanášejí na...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština