AKTUALITY

Ve Frýdku-Místku v Idea institutu se setkaly nanotechnologické firmy

V pátek 24.11.2017 se ve Frýdku-Místku uskutečnilo setkání českých nanotechnologických firem , a to v nově otevřeném Idea institutu, které si klade za cíl stát se místem setkání nových technologií.

Na pozvání společnosti NanoTrade s.r.o., se uskutečnila prezentace společností, které díky svému vlastnímu vývoji a výzkumu  využívají nanotechnologické poznatky a nabízí lidem, firmám i obcím užitečné produkty, například oblečení se stříbrem nanosilver©, přípravky na ošetření různých povrchů, antialergické lůžkoviny,nanovlákenné membránové filtry, ale také ochranné 3D tisky a lithiové akumulační baterie, se kterými sklízí úspěch společnost HE3DA na celém světě. S majitelem, který vynalezl unikátní baterii, Janem Procházkou se podařilo spojení „na dálku“, protože byl v době konání akce v USA, kde založil pobočku. (V našem kraji blízko Havířova se staví výrobní linka).

Mezi žhavé novinky, které se představily veřejnosti, patřily povrchy pro celoroční lyžování, které mají velkou budoucnost právě ve využití volnočasových aktivit nejen v lyžařských střediscích, ale také přímo ve městech. Tento speciálně upravený povrch využívají také speciální lyžařské trenažéry, které mohou sloužit k metodice výuky i k tréninkovým a výkonnostním aktivitám. Jsou z dílny společnosti NanoTrade s.r.o., která patří mezi nejstarší nanotechnologické firmy České republiky a v den konání akce slavila své 13. „založeniny“.

Akce se zúčastnila téměř stovka zástupců firem, obcí i veřejnosti, kteří se živě zajímali o možnosti uplatnění technologických novinek.

Představení významných českých nanotechnologických firem

  • NanoTrade s.r.o. je jedna z nejstarších nanotechnologických firem v České republice, zakladatel Asociace nanotechnologického průmyslu v České republice a Českého nanotechnologického klastru, vyrábí funkční oblečení se stříbrem značky nanosilver®, produkty na ošetření povrchů, NOVĚ vyvíjí povrchy pro lyžování po celý rok. Ing. Ladislav Torčík, Frýdek-Místek
  • HE3DA s.r.o. se zabývá aplikovaným výzkumem a vývojem bateriových technologií a jejich uváděním na trh. Společnost vyvinula technologie a proces výroby baterií s 3D prostorovými elektrodami na bázi lithiových nanomateriálů (HE3DA®). Ing. Jan Procházka, držitel ocenění Akademie věd ČR, Praha)
  • IQ structures s.r.o. je společnost, která vytváří unikátní nano a mikrostruktury, které zabezpečují  dokumenty, ceniny a zboží proti padělání pomocí  řešení, které chytře kombinuje dostupné technologie.
  • Pardam, s.r.o. je česká společnost, která se zabývá vývojem nanovlákenných materiálů a jejich následnou výrobou a funkcionalizací pro potřeby konkrétních produktů a aplikací. Ing. Jan Bud, Roudnice nad Labem)
  • NanoSPACE s.r.o. je nová rozvíjející se firma, která působí v oblasti antialergických výrobků z nanovláken, např. ochranné protiroztočové a prachuvzdorné povlaky pro lůžkoviny. Ing. Jiří Kůs, Domažlice

V Idea Institutu se budou konat odborná setkání, besedy pro veřejnost, výstavy.

Tiskovou zprávu zpracovala ve Frýdku-Místku, 27.10.2017 Mgr. Eva Torčíková

Publikováno: 3.12.2017, Autor: nanoasociace