10.9. – Den nanotechnologií v ČR

Den nanotechnologií

Autor: ANP ČR

1.9.2023

10.9. je v Česku známý jako Den nanotechnologií, kdy si připomínáme význam, které české nanotechnologie mají pro český průmyslu. Česká republika patří především k průkopníkům výroby nanovlákenných materiálů a nanovlákenných produktů. České nanotechnologie proslavila hlavně pandemie COVID-19 v podobě vysoce účinných  nanoroušek a nano respirátorů, nanotechnologie v ČR ale nabízí mnohem více. Proč je 10.9. dnem nanotechnologií a jaké české nanotechnologické výrobky byste měli znát?

Výroba nanovláken v ČR

Proč slavíme 10.9. Den nanotechnologií

10. září si každoročně v ČR připomínáme významné české nano výrobky a slavíme Den nanotechnologií. Některé firmy mají v tento den i speciální slevy právě na produkty vyrobené pomocí nanotechnologií.

Je to jednoduché, jeden nanometr je 10−9 metru, i proto je 10.9. dnem nanotechnologií. V USA, kde se píše datum obráceně (10/9 je 9. října), je Národní den nanotechnologií oslavován 9. října

Den nanotechnologií
Den nanotechnologií

Jaké české nanotechnologie byste měli znát

V České republice máme největší české experty v oblasti organických a anorganických nanovláken a jejich použití v textilním průmyslu, filtraci, čištění vody, zdravotnictví i energetice. V Česku umíme zvláknit prakticky jakoukoli látku a lze tak vyrábět nejen nanovlákna ze zcela přírodních látek, ale i například nanovlákna, která lze jíst.

Nejenže v Česku máme experty na vývoj a výrobu strojů na hybridní zvlákňování, ale máme zde i řadu nanovlákenných výrobků, které si mohou zákazníci už dnes koupit.

Po nano rouškách a nano respirátorech jsou nejznámější české nanotechnologie v lůžkovinách s nanovlákennou bariérou pomáhají alergikům a nanovlákenné pleťové masky, které patří mezi nejrevolučnější technologie v kosmetice za posledních několik desítek let.

Den nanotechnologií
Oblečení z nanomateriálu může být extrémně lehké, odolné a fungovat proti zápachu

Češti vědci ale jdou mnohem dál, umí pomocí nanočástic vyčistit vzduch i vodu od nečistot a patogenů. Dokážeme pomocí 3D nanotiskárny vyrobit jemný skelet pro vytváření náhradních lidských orgánů.

Velmi zajímavé je použití nanomateriálů i v oblečení, které je díky využití nanotechnologií mnohem ekologičtější, a zároveň funkčnější.

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Termín nanotechnologie poprvé použil profesor Norio Taniguchi z Tokijské vědecké univerzity na setkání Japonské společnosti pro přesné strojírenství v roce 1974. V současnosti je Japonsko klíčovým hráčem na globální scéně nanotechnologií a pořádá každoročně v Tokiu...

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta vyrobená ve spolupráci s týmem TYPE1/TAXI absorbuje znečišťující látky z okolního prostředí a rozkládá je. Města po celém světě používají nátěry z oxidu titaničitého pro jejich schopnost odstraňovat znečištění z ovzduší. Tyto nátěry se obvykle nanášejí na...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština