AKTUALITY

Advanced Materials-JTJ oslaví 16. výročí od svého založení

Nanotechnologická firma Advanced Materials-JTJ oslaví 9. dubna 2019 už 16. výročí od svého založení. Od svého startu z garáže prošla dlouhým vývojem, kdy v boji o přežití většinou nestačí jenom kvalita technických nápadů a nových řešení technologických problémů, ale i mnoho dalších faktorů.

Firma, která hledí vždy 10 let dopředu

Firma uvedla v život přes dvacítku nových nanotechnologií především se zaměřením na zlepšování kvality životního prostředí a technologíe výroby nanočástic strategického charakteru.

Její zakladatel, významný český nanotechnolog Jan Procházka, se vždy snažil hledět minimálně 7-10 let dopředu , tak, aby se jeho nápady trefily do vývoje trhu v ten pravý okamžik.  Jedná se přitom o technologie s globálním dopadem, jejichž souhrnný potenciální trh pak může být při správném načasování vyšší než HDP České republiky.

Díky Advanced Materials-JTJ máme v ČR nátěr, který čistí vzduch

V únoru letošního roku uspořádal Úřad vlády ČR a RVVI konferenci v Lichtenštejnském paláci, na které proběhlo představení Inovační strategii České republiky 2019-2030. Jan Procházka, který zde vystoupil s konceptem čištění ovzduší pomocí fotokatalytického nano nátěru, mimo jiné řekl:

Z ekologického hlediska se jedná se snadno uchopitelnou technologii. Vědecké studie ukazují, že když natřeme plochu o velikosti 15 metrů čtverečních fotokatalytickým nátěrem FN Nano, kompenzujeme tím emise jednoho dieselového automobilu, respektivě těchto 15m2 z pomyslného společného kotlíku kontaminovaného ovzduší stačí odstraňovat exhaláty stejnou rychlostí, jakou je dieslový motor produkuje.

FN fotokatalytické nátěry umožňují ekologii a ekologickou zodpovědnost v praxi bez vládních direktiv a vyhlášek. S touto jednoduchou aplikací může začít každý přímo doma a kompenzovat tak dopady provozu svého vozidla na životní prostředí. To je základní věc, kterou múžeme pro prostředí, pro ostatní, i pro sebe udělat již dnes. Chovat se ekologicky není móda, ale nutnost

 

Publikováno: 8.4.2019, Autor: nanoasociace