Akce

Zajímají vás české nanotechnologie?

Ve čtvrtek 1.října 2020 zažije Olomouc svůj první Nanoden!

V této nelehké době sužované koronavirem se tu sejdou české nanotechnologické firmy, výrobci ochranných pomůcek s nanomembránou, nanonátěrů, které likvidují viry i bakterie a celé řady dalších nanotechnologických produktů, které pomáhají chránit zdraví člověka, uplatňují se při čištění ovzduší i vody, lze je využít v medicíně, kosmetice, autoprůmyslu ale třeba i ve stavebnictví.

Kde: Obchodní centrum Galerie Šantovka

Budeme vyrábět přímo na místě nanovlákno „nanopistolí“ Fiber Flow, setkáte se s výrobcem nanovlákenných respirátorů, které ochrání i před koronavirem.

Nanoden Olomouc budeme také streamovat na sociálních sítích, aby bylo možné sledovat nano novinky letošního roku i v bezpečí doma.

 

PROGRAM

10,00 Zahájení a úvodní prezentace
Úvodní slovo a představení nanotechnologických novinek v roce 2020 / Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR/

10,30 – 16,30 Výstava nanotechnologických výrobků, moderovaná talkshow s nanotechnology o tom, jak nanotechnologie fungují

17,00 Ukončení akce


Vstup na akci Nanoden Olomouc je zdarma

Akce je součástí vzdělávacího projektu NANO NOW! spolufinancovaného programem EU Erasmus+

 

 

 

 

 

 

 


Zajímají vás nejnovější technologie? Přijďte na Nanoden v Praze, kde si můžete osahat ty nejzajímavější novinky z českých nanotechnologií. Vysvětlíme vám, jak funguje svět, který vidíme pouze pod speciálním mikroskopem a ukážeme vám, co všechno se v něm dá dělat.

Budeme vyrábět přímo na místě nanovlákno, předvedeme chytré samočisticí nanonátěry, superkluzké a supertvrdé povrchy materiálů, nanomembrány na filtraci vína, respirátory s nanovláknem, funkční antibakteriální oblečení, antibakteriální úplety a ortézy, nanotextilie v módě, nanokosmetiku a biotechnologie, využití nanočástic v gumárenství a metalizaci textilu, protiroztočové nano lůžkoviny pro alergiky, náplasti s nanočásticemi stříbra, nano čističky vzduchu, 3D baterii  , nanooptiku a spoustu dalších výrobků, kde se používají nanotechnologie.

Dozvíte se podrobnosti o vývoji nanorobotů v Praze a o tom, jak se Česko stalo jedním ze světových lídrů v elektronové mikroskopii. Seznámíte se i s unikátní českou učebnicí nanotechnologií pro středoškoláky.

Kdy: Úterý 25. června 2019
Kde: Národní technické muzeum v Praze

Vstup na akci Nanoden je dle běžného ceníku NTM


PROGRAM

10,00  Zahájení a úvodní prezentace
Úvodní slovo a představení nanotechnologických novinek v roce 2019 / Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR/

10,30 – 16,30 Výstava nanotechnologických výrobků, talkshow s nanotechnology o tom, jak nanotechnologie fungují

17,00 Ukončení akce


 

Nad akcí převzal záštitu Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu, Technologická agentura ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR a Technologické centrum AV.

Partnerem akce je Národní technické muzeum,  Czechinvest, nanotechnologický klastr Nanoprogress a 6D Academy , Regionální inovační centrum RICE a Centrum pro pokročilé funkční nanoroboty.

 Představíme jako novinku revoluční použití nanovláken kyseliny hyaluronové v kosmetice v podobě pleťové masky. Jako jediný výrobce na světě ovládá tuto technologii česká nanotechnologická firma Contipro, kterou má patentovanou. Nanovlákna dokáží pleti dodat řádově vyšší množství látek proti stárnutí pleti, než umí běžné produkty. Navíc jsou mnohem bezpečnější, protože neobsahují žádné konzervanty, stabilizátory, barviva ani parfémy. Vyzkoušíte si zdarma nanovlákennou pleťovou masku a budeme mít i sondy, které během několika minut dokáží změřit několik parametrů lidské pleti.

Předvedeme vám módní oblečení z nanotextilu i funkční prádlo s nanočásticemi stříbra, seznámíte se s využitím nanovláken v respirátotech, filtrech na víno i vodu, okenních síťkách i v protiroztočových lůžkovinách pro alergiky. Budete si moci prohlédnou revoluční 3D baterii, zjistíte jak fungují samočisticí a ochranné nanonátěry, prohlédnete si novinky funkčního oblečení nanosilver a antibakteriálních pletenin, shlédnete zátěžové testy nanokravaty, vysvětlíme Vám princip superkluzkých a supertvrdých nanopovrchů, seznámíme vás s výhodami nanoptiky i s použitím nanomembrán pro filtraci vody.

Budete mít možnost diskutovat s nanotechnology z firem Advamat, Contipro, HE3DA, IQ Structures, Jimiplet, Lada Vyvialova Creative Platform, Nafigate Corporation, nanoSPACE, NanoTrade, Nano4People, Pardam.

Plzeňské výzkumné centrum RICE je jedním z partnerům akce, dozvíte se o výsledcích a projektech nanotechnologického výzkumu v Plzni.

Nanodne se zúčastní i mladí autoři středoškolské učebnice Průvodce světem nanočástic.

Kdy: Sobota 24. listopadu 2018
Kde: Konferenční sál Techmania Science Center

Vstup na akci Nanoden je zdarma, ostatní expozice Techmanie dle běžného ceníku


PROGRAM

10,00  Zahájení a úvodní prezentace
Úvodní slovo a představení nanotechnologických novinek v roce 2018 / Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR/

10,30 – 16,30 Výstava nanotechnologických výrobků, talkshow s nanotechnology o tom, jak nanotechnologie fungují

17,00 Ukončení akce


 

Nad akcí převzali záštitu hejtman Plzeňského kraje, primátor Města Plzně, Technologická agentura ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Oficiálními partnery akce jsou MONETA Money Bank,Techmania Science Center, agentura Czechinvest a Regionální inovační centrum elektrotechniky.

 

 

 Den českých nanotechnologií v Drážďanech

České nanotechnologické společnosti se představí v Drážďanech pod heslem „České nanofiltry pro německá piva a vína!“ v rámci „Nanodne“, pořádaného generálním konzulátem a Asociací nanotechnologického průmyslu ČR, jako součást prezentace Libereckého kraje – „kolébky“ nanotechnologií v ČR.

Prezentace bude probíhat po celý den v sobotu 27. října v nákupní galerii Centrum Galerie na Pragerstrasse v Drážďanech.

Návštěvníci uvidí nejnovější nanotechnologické produkty: nanofiltry pro výrobu piva a vína, dále ochranné dýchací masky s nanomembránami, vodoodpudivé nano-kravaty, samočisticí nátěry, nanokosmetiku, antibakteriální oblečení, antialergické povlečení s nanovlákny proti roztočům, a mnoho dalšího.

Generální konzulát srdečně zve na jedinečnou příležitost setkání českými vynálezci a nanotechnology, kteří sami představí své produkty. 

Představíme letošní novinky — nanovlákennou pleťovou masku Nfibrecare od firmy Nanopharma, nanovlákenné respirátory firmy Pardam nebo umělou sjezdovku SKI365 od firmy NanoTrade.

Uvidíte na vlastní oči výrobu nanovlákna, které se používá nejen v biotechnologiích a průmyslové filtraci, ale například i v protiroztočových lůžkovinách pro alergiky, setkáte se s revolučním světovým unikátem 3D baterií, zjistíte, jak fungují samočisticí a ochranné nátěry, prohlédnete si novinky funkčního oblečení nanosilver a antibakteriálního textilu, shlédnete zátěžové testy nano kravaty, vysvětlíme Vám výhody nanooptiky i princip elektronových mikroskopů, žasnete, že i v létě se dá lyžovat. A spousta dalších technologických vychytávek na vás bude čekat 26.5.2018 v Avion Shopping parku v prostorách Galerie, vedle Starbucks Cofee.

V Ostravě s námi budou poprvé na akci prezentovat firmy z polského klastru NANONET.

Kdy: Sobota 26. května 2018
Kde: Avion Shopping Park Ostrava


PROGRAM

10,00  Zahájení a úvodní prezentace
Úvodní slovo hejtman MSK, prof. Ing. Ivan Vondrák, CSc.
Představení asociace a novinek, Ing. Ladislav Torčík

10,30 – 12,00 Talkshow s nanotechnology o tom, jak nanotechnologie fungují

12,00-12,15 Losování soutěže o ceny

12,30 – 15,30 Talkshow s nanotechnology o tom, jak nanotechnologie fungují

15,45-16,00 Losování soutěže o ceny

16,00 Ukončení akce


SOUTĚŽ O CENY:

Každý účastník dostane anketní lístek se soutěžními otázkami. Vylosovaní přítomní účastníci dostanou ceny — nanotechnologické výrobky.

Nad akcí Asociace nanotechnologického průmyslu ČR převzal záštitu hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

               

Oficiálními partnery akce jsou agentura Czechinvest, MONETA Money Bank a polský nanotechnologický klastr NANONET.

Výsledek obrázku pro logo Czechinvest     

 


Chcete se podívat, jak budeme přímo v Evropském parlamentu vyrábět nanovlákno?  Zúčastněte se akce Nanoden v Bruselu!

Vyplňte registrační formulář.

POZOR: Z DŮVODU BEZPEČNOSTNÍCH OPATŘENÍ V EVROPSKÉM PARLAMENTU JE BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÉ VYPLNIT ON-LINE REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ, A TO NEJPOZDĚJI DO 18. DUBNA 2018.

 

PROGRAM

8,00 REGISTRACE ÚČASTNÍKŮ

8,30 – 9,10 ZAHÁJENÍ

8,30 – 8,35 Úvodní slovo Pavel Telička /Místopředseda Evropského parlamentu/
8,35 – 8,45 Keynote Jiří Kůs /Předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR/
8,45 – 8,55 Peter Dröll /Ředitel, Průmyslové technologie, Evropská komise/
8,55 – 9,05 Claude Turmes /Skupina Zelených EFA Group/

9,05 – 10,05 PANELOVÁ DISKUZE
/Zástupci českých nanotechnologických firem, Pavel Telička/

9,05 – 9,25 PRŮMYSL S VYSOKOU PŘIDANOU HODNOTOU
/NANOPROGRESS, PARDAM, HE3DA, IQ STRUCTURES, CONTIPRO/

9,25 – 9,45 KOMFORT SPÁNKU A POHYBU
/NANOSPACE, JIMIPLET. NANOTRADE/

9,45 – 10,05 ČISTÁ VODA A VZDUCH
/ACO MARINE, ADVANCED MATERIALS JTJ, RETAP, NAFIGATE/

10,10 – 10,40 Otázky publika a odpovědi

10,40 – 10,50 Guy Verhofstadt /Předseda frakce ALDE, EP/

10,50 – 11,00 Slovo na závěr /Pavel Telička/

Součástí akce bude výstava nanotechnologických výrobků českých firem. Uvidíte na vlastní oči výrobu nanovlákna,  které se používá nejen na filtraci vzduchu, vody nebo v potravinářství při výrobě vína ale také pomáhá alergikům v protiroztočových lůžkovinách. Ukážeme Vám nanooptiku, přenosné nanočističky vzduchu, 3D nanobaterii, nanovlákenné respirátory a ještě mnohem více. Vyzkoušíte si zázračnou hydrofóbní nanokravatu i nanokosmetiku, možná také budete moci ochutnat pitnou vodu vyrobenou nanotechnologicky z prasečí kejdy. 

Účastníci akce se mohou těšit i na nano dárky. 

 

 

Nad akcí Nanoden v Bruselu 2018 převzal záštitu Svaz průmyslu a dopravy ČR.Český nanofiltr pro bavorské pivovary!

Představíme Vám jako novinku filtr s nanomembránou na filtraci vína a piva, nanooptiku pro osvětlení, nanotechnologické čištění vzduchu, nanokravatu, která se neušpiní, samočisticí nátěry, nanobiotechnologie, nanokosmetiku, antibakteriální oblečení, protiroztočové lůžkoviny s nanovláknem a jiné české nanotechnologické výrobky. Budete se moci osobně setkat s vynálezcem revoluční 3D nanobaterie a dalšími významnými českými nanotechnology. 

PROGRAM

Datum: Středa 11. října 2017

Místo:  České centrum, Prinzregentenstr. 7, 80538 Mnichov

14,00  Oficiální zahájení

Prezentace a proslovy

  • Vystoupení partnerů

  • Prezentace “Česko je nano”

  • Představení nanotechnologických novinek 2017

  Moderovaná talkshow s nanotechnology

Výstava nanotechnologických výrobků 

18,00 Konec akce, občerstvení formou bufetu s českými specialitami a pivem  

Vstup zdarma

Česko-německá obchodní a průmyslová komora a Technologické centrum AV ČR jsou oficiálními partnery akce.Zajímají vás největší technologické novinky? Přijďte na NANODEN v Pardubicích!

Představíme jako novinku filtr s nanomembránou na filtraci vína, český patent na čistění vzduchu ve městech pomocí chytrých nátěrů a nanooptiku pro automobily.

Uvidíte na vlastní oči výrobu nanovlákna,  které se používá nejen v biotechnologiích a průmyslové filtraci, ale například i v protiroztočových lůžkovinách pro alergiky, setkáte se s vynálezcem revoluční 3D baterie, kosmetičky Vám odstraní nanotechnologickou pleťovou maskou vrásky, vyzkoušíte si kouzelnou nanokravatu, která se neušpiní, a bude moci ochutnat vodu vyčištěnou nanotechnologiemi z prasečí kejdy.

Cílem Nanodnů je zvýšení povědomí veřejnosti o využití nanotechnologií v běžném životě, prezentují se české nanotechnologické firmy, jež patří mezi průkopníky v této oblasti.


Kdy: středa 12. dubna 2017
Kde: Sál Jana Kašpara na Krajském úřadu v Pardubicích


PROGRAM

11,00 Zahájení a úvodní prezentace ( Jiří Kůs – Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, Luboš Komárek – Nanoprogress , Pavel Kysilka – 6DAcademy )
11,30 – 15,00 Talkshow s nanotechnology
15,10 – 15,50 Představení novinek

16,00 – 16,30 Vystoupení místopředsedy vlády Pavel Bělobrádek
16,30 – 17,30 Talkshow s nanotechnology
18,00 Ukončení akce


Nad akcí Nanoden Pardubice 2017 převzal záštitu místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek, Svaz průmyslu a dopravy ČRTechnologická agentura ČR, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, primátor statutárního města Pardubice Martin Charvát a Miroslav Ludwig, rektor Univerzity Pardubice. Partnery akce jsou: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) , 6DAcademyHi-Tech inovační klastr a Energeticko-technický inovační klastr.

plakatsmall

AMSP logo česky velke pruhledne  SPCR_LOGO_HORIZONTAL_RGB     czechisNano_color_cz

pardubice_logo        D1 Zakladni Text vpravo dva radky     logo_TACR_zakl_inv          6d-16 (kopie)         logo RT cmyk krivky (kopie)

logo-etik           HI-TECH_CLUSTER_LOGO_AJ-624x205           UPa_nove_logo

  

NANODEN ČESKÉ BUDĚJOVICE

V sobotu 12. listopadu 2016 proběhl Nanoden v Českých Budějovicích v Galerii Nákupního Centrum Géčko.
nanodencb_2web_doplnenojaip

Cílem Nanodnů je zvýšení povědomí veřejnosti o využití nanotechnologií v běžném životě se zúčastní české nanotechnologické firmy, jež patří mezi průkopníky v této oblasti. Partnerem Nanodne v Českých Budějovicích byla Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání.

Návštěvníci vyzkoušeli funkční oblečení s nanočásticemi stříbra, zažili světovou premiéru české nanovlákenné čističky vzduchu na okna, mohli si nechat odstranit revoluční maskou s nanovláknem vrásky, seznámili se  s výrobou nanovlákna, chytrými textiliemi v projektu napojení funkčního oblečení na mobilní zařízení, hydrof’óbní kravatou, samočisticími nátěry, nanooptikou, nanobiotechnologiemi, nanobavlnou pro alergiky. 

 

Záštitu nad akcí přijali místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek, Svaz průmyslu a dopravy ČR, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, poslanec parlamentu ČR a děkan Přírodovědecké fakulty JČU František Vácha, senátor pro Budějovicko a Třeboňsko Jiří Šesták. 

Oficiálním sponzorem akce je firma Robert Bosch, spol. s.r.o., pobočka České Budějovice.

  

NANODEN PRAHA

 

Plakát_NanodenPraha

PROGRAM

Datum:  Sobota 28. května 2016
Místo:    Loď Cargo Gallery, Rašínovo nábřeží, Náplavka, Praha

10,00      Zahájení výstavy pro návštěvníky Nanodne,
moderovaná talkshow s nanotechnology o tom, jak jednotlivé
nanotechnologie fungují

14,00     Prezentace a proslovy
• Vystoupení zástupce ELAI a Magistrátu hlavního města Prahy
• Proč je Česko nano? /Jiří Kůs, předseda ANP ČR/
• Uvedení na trh nového výrobku Nano Eye Lift

17,00     Ukončení akce

 

map_cargo

  

NANODEN BRNO

Návrh plakát

Jsme malá nano země, ale současně jsme nanosuperman! Přijďte si prohlédnout a vyzkoušet technologie českých nanofirem. 

Datum: středa 16. března 2016

Místo:  Biology Park Brno, Studentská 6, Brno – Bohunice

10,00 Oficiální zahájení za přítomnosti zástupců Jihomoravského kraje, Magistrátu Brna a Krajské hospodářské komory Jižní Moravy.

Prezentace

• Proč je Česko nano? /Jiří Kůs, předseda ANP ČR/

• Představení úspěšných nanotechnologických projektů

• Uvedení na trh nového revolučního materiálu Nanobavlna

11,00 Moderovaná talkshow s nanotechnology o tom, jak jednotlivé nanotechnologie fungují.

17,00 Ukončení akce

V prostorách Biology Parku bude výstava nanotechnologických výrobků a prezentace českých nanotechnologických firem. Na projekcích budou promítány ukázky dalších příkladů použití nanotechnologií z celého světa.

SOUTĚZ O CENY:

Každý účastník Nanodne dostane anketní lístek se soutěžními otázkami. Vylosovaní vítězové budou zveřejněni na portálu Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Jako cenu dostanou nanotechnologické výrobky.

Nad akcí Nanoden Brno převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek a primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál. Dalšími oficiálními partnery jsou Biology Park Brno, Jihomoravské inovační centrum a Krajská hospodářská komora Jižní Moravy.

biology park Mapka

Jak se dostanete do Biology Parku?

AUTEM: Jeďte směrem na Fakultní nemocnici Brno – Bohunice, u obchodního centra Campus Square odbočte na kruhovém objezdě na ulici Netroufalky, z níž potom odbočíte doprava na ulici Studentská, po níž dojedete až k budově BP. Zaparkovat lze přímo u našeho parku na místech vyhrazených pro návštěvy.

MĚSTSKOU DOPRAVOU: Dojeďte autobusem 61 nebo 68 na zastávku Univerzitní kampus, odkud už je to jen 200 metrů pěšky k budově BP.

PĚŠKY NEBO NA KOLE: Od zastávky Univerzitní kampus pokračujte rovně, po cestě budete míjet parkoviště CESEBu, na jeho konci se bude cesta stáčet z kopce doprava, projdete pod budovou CESEBu a před sebou uvidíte Biology Park.


 


 

 

ČESKO JE NANO V BERLÍNĚ NA KONFERENCI OSTEUROPA WIRTSCHAFTSTAG 2015

Dne 2. 11. 2015 se uskutečnil 5. ročník Osteuropawirtschaftstag pořádaný spolkem Osteuropaverein der deutschen Wirtschaft e.V.

V úvodním panelu prezentoval ČR náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba, který ve svém projevu vyzdvihl přední postavení české ekonomiky v rámci EU, důležitost projektu Industrie 4.0 a prioritu vědy, výzkumu a inovací a také technického vzdělávání pro současnou vládu ČR. V dalším panelu představil předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs projekt „Česko je nano“. V rámci Osteuropa Wirtschaftstag dále vystoupili např. spolkový ministr hospodářství a energetiky S. Gabriel nebo maďarský ministr hospodářství M. Varga.

IMG_095920151102_113430[3]

 


 


 

V PRAZE PROBĚHL HISTORICKY PRVNÍ SMART BUSINESS FESTIVAL

Praha, 21. 10. 2015: Sdružení CzechInno ve spolupráci se svými partnery dnes uspořádalo v pražské Vozovně Střešovice I. ročník Smart Business Festivalu, který je festivalovou akcí na podporu chytrých řešení v podnikání. Akce se zúčastnilo téměř 300 účastníků zejména z řad českých malých a středních podniků.

V panelu Úspory zdrojů prezentovali své nápady na chytré podnikání Zdeněk Rudolský, spoluzakladatel společnosti Impact Hub, která nabízí začínajícím firmám sdílený pracovní prostor a podporu formou seminářů a přednášek, Jiří Kůs, majitel firmy nanoSPACE a předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, který prezentoval vizionářské možnosti úspor zdrojů prostřednictvím nanotechnologií, jednatel společnosti ELKO EP Jiří Konečný, který představil svůj systém smart homes/smart offices a jednatel a zakladatel firmy 3Dsimo David Paškevič, který účastníkům přiblížil novinky v oblasti ručního 3D tisku.

Celým dnem se prolínal i program na expoziční části Smart Business Festivalu, na níž účastníci mohli na prezentačních místech více než 30 vystavovatelů chytrá řešení a služby na vlastní kůži vyzkoušet a dozvědět se o nich více

IMG_0925sbf6

 


 


 

ČESKO JE NANO V BRUSELU

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek vystoupil 15. října 2015 na odborném semináři Czech is nano v Bruselu. Zástupci českého nanoprůmyslu zde představili své úspěchy v oblasti nanotechnologií, zejména nanomedicíny, 3D nanotisku a nanostruktur pro uchovávání energie a bezpečnostní zařízení.

Česká republika, země s omezenými nerostnými, lidskými i finančními zdroji, patří v oblasti nanotechnologií ke globálním lídrům. Nanotechnologie jsou také oborem, kde se vědecké poznatky rychle dostávají do praxe a uplatňují se ve špičkových výrobcích, které jsou schopné konkurovat na světových trzích. Tento ohromný potenciál musíme dál rozvíjet, ať už propagací českých nano výrobků, tak také systematickou podporou celého odvětví a českých inovativních firem a start-upů,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.

Seminář se konal v rámci popularizačního projektu Česko je nano Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, která akci pořádala spolu s agenturou CzechInvest, Českou styčnou kanceláří pro výzkum, vývoj a inovace, Stálým zastoupením ČR při EU a Technologickým centrem Akademie věd ČR.

V projektu Česko je nano chceme nejen propagovat český nanoprůmysl v zahraničí, ale také chceme ukázat Čechům, že je tady něco, na co mohou být opravdu hrdí. Například jsme první na světě, kdo přišel s průmyslovou výrobou nanovlákna, držíme prvenství ve výrobě antialergických lůžkovin s nanotkaninou a vlastníme patent na nejvýkonnější fotokatalytické nátěry, které čistí vzduch od nejrůznějších polutantů, bakterií a virů, upozornil předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs.

Na akci vystoupil také velvyslanec ČR při EU Jakub Dürr, zástupce Evropské komise Christos Tokamanis a zástupci úspěšných nanotechnologických firem a výzkumných ústavů (Contipro, IQ Structures, Pardam).

Celý projev vicepremiéra Pavla Bělobrádka zde.

11826078_10207220639820145_6794996540358651365_n

V ČR je na co být hrdý. Pojďme to šířit.

V ČR je na co být hrdý. Pojďme to šířit.

Přestaňte se usmívat a nasaďte kamennou tvář. Protože je to tady. Revoluce přichází. A s ní i realita, že Česko je nano.

Přestaňte se usmívat a nasaďte kamennou tvář. Protože je to tady. Revoluce přichází. A s ní i realita, že Česko je nano.


 


 

V LIBERCI SE USKUTEČNIL NANODEN

Asociace nanotechnologického průmyslu ČR pořádala v Liberci historicky první Nanoden. Své produkty představila široké veřejnosti řada firem z celé republiky. Česko patří v oblasti nanotechnologií mezi světovou špičku, má registrováno několik patentů.

Nátěr, co pohlcuje pachy a rozkládá špínu, antibakteriální oblečení, plyšové hračky pro astmatické děti, náplasti podporující hojení, levné baterie pro ukládání energie – české firmy nabízejí špičkové výrobky s využitím nanotechnologií, přesto se o nich příliš neví. Změnit to má série Nanodnů, předváděcích veletrhů pořádaných Asociací nanotechnologického průmyslu (ANP) ČR v krajských městech. První Nanoden proběhl dnes symbolicky v Liberci, kolébce českých nanotechnologií s globálním renomé. Revoluční technologie průmyslové výroby nanovláken, tzv. nanospider, objevená v roce 2004 vědci ze zdejší Technické univerzity, je patentovaná ve 34 zemích světa.
„Nanotechnologie jsou vysoce sofistikovaný technický obor, v němž české firmy excelují. Podle nás si zaslouží podobnou pozornost a podporu politiků i veřejnosti jako tradičně protěžované strojírenství či automobilový průmysl,“ říká předseda ANP Jiří Kůs. V Česku mají nanotechnologie přímo jako svůj core business asi čtyři desítky firem, což nás v přepočtu na obyvatele řadí mezi evropské lídry, jakým je například Německo.
Průmyslové využití nanotechnologií probíhá necelých dvacet let, jejich masivní nástup se teprve očekává. Kůs je přesvědčený, že Česká republika má potenciál postavit se do čela této nové technologické revoluce. „Jsme malá země, taková nano země, ale můžeme být zároveň nano-supermanem,“ říká.
Nanomateriály mají už v současnosti širokou možnost využití: najdeme je v oděvním a textilním průmyslu, biomedicíně, kosmetice, produktech na čištění vody i vzduchu, ekologii, energetice a dalších odvětvích. Česká technologie čištění vody pomocí nanomembrán slaví úspěchy v pouštních státech, ale má i potenciál přinést úspory do velkochovů hospodářských zvířat, kde dokáže zpracovat prasečí kejdu zpět na pitnou vodu. Jiný český patent se týká samočistících nátěrů: ochraňuje památky, ale dá se využít i uvnitř budov, kde snižuje výskyt bakterií a odstraňuje zápach. V současnosti jeho předností využívá kolem 10 mateřských škol v republice a nemocnost dětí v nich klesla o 30 %. Revoluční výsledky si od využití nanomateriálů slibuje rovněž medicína: od zdravotnického materiálu, který nepropouští žádné škodlivé mikroorganismy, až po biokompatibilní umělou tkáň, jíž bude v budoucnu možné připravit na míru v 3D tiskárně a po aplikaci bude k nerozeznání od lidské.

Asociace nanotechnologického průmyslu ČR vznikla v roce 2014. Reprezentuje zájmy českých firem a výzkumu v tomto oboru na národní i evropské úrovni, v obchodní, výzkumné a vzdělávací sféře. V současnosti sdružuje 14 členů. Nanotechnologie jako jedna z hlavních inovací 21. století otevírají českým firmám nové tržní příležitosti, umožní vytvořit tisíce nových pracovních míst a díky výrobě produktů s vysokou přidanou hodnotou přispějí k vyšší konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky.

Nanoden v médiích

http://neoekonomika.cz/prvni-nanoden-v-liberci/

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/215411010100923/obsah/424776-proc-je-cr-uspesna-v-nanotechnologiich

http://www.rozhlas.cz/zpravy/veda/_zprava/1536172

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/215411000140923-udalosti-v-regionech/obsah/424642-v-liberci-se-dnes-konal-prvni-cesky-nano-den

http://www.libereckenovinky.cz/zpravy/regiony/liberecky-kraj-podporuje-rozvoj-nanotechnologickeho-prumyslu/

http://www.genusplus.cz/zpravodajstvi/kraj-cesko-bylo-nano-zajemci-videli-patenty-i-produkty

http://www.scienceworld.cz/aktuality/v-liberci-se-uskutecnil-nanoden/

http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/nanotechnologie-veda-a-technika-pomaha-lidem-20150930.html