Češi dál bodují v nanovláknech: Síť do okna změní život lidí ve městech

Autor: ANP ČR

13.11.2016

Je to jen pár měsíců, co čeští nanotechnologové uvedli na trh Nanobavlnu a 3D baterii, tento víkend představili revoluční nanovlákennou síť do oken, která čistí vzduch. Čeští nanotechnologové stále dokazují, proč jsou v nanotechnologiích na špici. Čtvrtý nanoden se uskutečnil v Českých Budějovicích v Nákupním centru Géčko.

„Lidé se opravdu zajímají, podívat se přišly stovky.” Spokojeně komentuje účast Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR (ANP ČR) a ředitel nanoSPACE.

Změní nanovlákno život ve městech?

Na Nanodni byl představen další produkt z nanovlákna, který rozhodně ve světě nezapadne – NanoCleaner – síť do okna s nanovlákennou vrstvou. „Tato síť vám nepustí do bytu smog ani alergeny. Dokáže filltrovat všechny částice, které mohou škodit plícím. Vypadá to jako obyčejná síťka proti komárům s nanovlákennou vrstvou, zdá se to celkem jednoduché, ale ve skutečnosti za tím stojí několik let vývoje.” Vysvětluje Lenka Mynářová z firmy Nafigate. Tento produkt by měl být dostupný v první polovině příštího roku a není velký pochyb o tom, že se stane hitem v celém světě. „Smog a prach je velkým problémem v Číně, Indii, ale i dalších státech, tohle je řešení.” Zakončuje Lenka Mynářová.

Chceme řešit příčinu nemocí, ne až její symptomy

Že jsme v nanovláknu na špici, dokazuje velké množství produktů, které nikde jinde na světě nenajdete. „My jsme letos uvedli na trh první protiroztočové povlečení s nanovláknem, tzv. Nanobavlnu. Je to revoluce. Všechny dosavadní protiroztočové či antialergické materiály na trhu degradovali praním, proto je nebylo možné používat na výrobu povlečení, ale pouze na polštáře a přikrývky či bariérové povlaky, které perete jednou za rok,“ vysvětluje Jiří Kůs. Nanovlákenné výrobky navíc neobsahují žádnou chemii a v účinnosti běžně dostupné produkty převyšují. Kůs věří, že nanovlákenné lůžkoviny se stanou standardem, a to nejen proto, že roste počet alergiků, ale především kvůli tomu, že jsou běžné původcem velkého množství respiračních nemocí.  „Nemůžeme vše řešit jen pilulkami. To přece nedává smysl, musíme řešit prevenci a příčinu,” dodává Kůs.

Nanovlákna vyhladí vrásky i opraví poškozené nervy

Blahodárné účinky kyseliny hyaluronové jsou v dnešní době už dobře známé a veřejnost si tuto látku spojí zejména s regenerací kůže či s redukcí vrásek. Málo kdo ale ví, že právě Češi stojí za touto látkou. V Českých Budějovicích představili její využití v podobě masky z nanovláken na vyhlazení vrásek. „Náš produkt spojuje výhodné vlastnosti kyseliny hyaluronové a nanovláken. Stejně jako krémy obsahuje naše kosmetická surovina řadu účinných látek, ale má velkou výhodu – není třeba použít žádné konzervanty či stabilizátory, tuto roli přebírá funkce nanovláken,” vysvětluje Hana Potočková z české firmy Contipro.

Nanovlákna pro zlepšení rychlejšího účinku používá v masce na redukci vrásek i další česká firma Nafigate, která se svým produktem sklízí ohlas nejen v České republice. „Dokáže vyhladit až 75 % vrásek, aplikace netrvá déle než půl hodiny.” Vysvětluje Lenka Mynářová z firmy Nafigate. To, že nejde o scifi, si vyzkoušeli i návštěvníci nanodne. „Je to zázrak. Hodně jsem o této masce četla, ale nevěřila jsem tomu, proto jsem přijela na Nanoden, abych si produkt osobně vyzkoušela,” popisuje návštěvnice Nanodne Eva M. své pocity.

Kyselina hyaluronová nachází své uplatnění i v medicíně. Její velkou výhodou je, že jde o látku běžně se vyskytující v těle a tedy v mnoha ohledech výhodnější než syntetické látky. Contipro vyvinulo několik různých forem hyaluronanu pro medicínu a jedním z nich jsou právě nanovlákna vytvořená na unikátním zvlákňovacím zařízení 4SPIN. „Ačkoli se o nanovláknech hovořilo už delší dobu, naše zařízení je na špičce s ohledem na poskytovanou variabilitu modulů. Jinak řečeno jsme schopni vytvářet celou řadu tvarů, jejichž základem jsou právě nanovlákna, ať už se jedná o jednoduché vrstvy různé tloušťky, trubičky či dokonce polštářky. Na vývoji konkrétních nanomateriálů pro medicínu spolupracujeme s univerzitami a podniky po celé Evropě,” prozrazuje Potočková.  V rámci projektu Neurimp se zabývají aplikací vláken v oblasti regenerace poškození nervů. Pod projekt Immodgel spadá příprava nanostruktur k pokrytí povrchu zubních implantátů, což by mělo zabránit nežádoucí imunitní reakci a zvýšit pravděpodobnost úspěšného uchycení implantátu.

Ke zdárné realizaci akce významně přispěla Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání, NC Géčko a firma Robert Bosch s.r.o. v Českých Budějovicích. Záštitu nanodne přijal místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek, Svaz průmyslu a dopravy ČR, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, poslanec parlamentu ČR a děkan Přírodovědecké fakulty JČU František Vácha, senátor pro Budějovicko Třeboňsko Jiří Šesták. Nanodny probíhají v rámci projektu Česko je nano.  

img_6780 img_6828 img_6836 img_6843 img_6845 img_6849 img_6867 img_6876 img_6891 img_6892 img_6894 img_6901 img_6911 img_6939 img_6944 img_6952 img_6960 img_6979 img_6988 img_6990 img_6992 img_7013 img_7016 img_7028 img_7033 img_7069 img_7074

Až 10x méně bakterií díky nanotechnologiím

Až 10x méně bakterií díky nanotechnologiím

Nano nátěry dokázaly za pouhých 40 minut snížit množství bakterií téměř 10x násobně z kontaminovaného prostředí. Plísně byly zredukovány na polovinu, a to vše pouze díky energii slunce prostupující okny. Technická Univerzita v Liberci (Fakulta mechatroniky,...

Co je za dveřmi nanotechnologické firmy FN NANO?

Co je za dveřmi nanotechnologické firmy FN NANO?

Chtěli byste vědět, jak vypadají kanceláře 21. století? Na první pohled vypadají úplně stejně, jako ostatní kanceláře podobného typu. Co Vás ale při vstupu do nich ihned překvapí, je vzduch, který je zde cítit tak nějak čistěji. Rozdíl mezi venkovní chodbou a prostory...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština