České firmy dokáží využít převratné věci z oblasti nanotechnologií v medicíně, kosmetice, módě i pro osvětlení ulic

Autor: ANP ČR

22.8.2018

Nanotechnologie již dávno nejsou záležitost výzkumu a laboratoří. České firmy zaznamenávají světové úspěchy s konkrétními produkty, které mají zcela ojedinělé vlastnosti a použití –  nanomembrána pomáhající vyhlazovat vrásky, nanooptika měnící podobu světelných zdrojů, oblečení z nanotextilie vstupující do světa módy a designu. To je jen zlomek exponátů, které budou v rámci zářijového festivalu Future Port Prague v Praze dokazovat, že Česká republika patří ke světové špičce v aplikacích nanotechnologií v průmyslových i spotřebních výrobcích. 

Nanotechnologie byly do konce 20. století pouze doménou vědců v laboratořích a teprve na začátku 21. století se začaly používat průmyslově. V České republice jsme patentovali stroj Nanospider na průmyslovou výrobu nanovlákna už v roce 2004 a v současnosti hrají nanovlákna z České republiky významnou roli v globálním měřítku.

 „České nanotechnologie už dávno nejsou jen o nanovlákně, ale máme převratné věci v oblasti biotechnologií, optiky, kosmetiky či samočistících nátěrů,“ říká Jiří Kůs, odborný garant Future Port Prague festivalu a zároveň jeden z předních průkopníků nanotechnologií v ČR. „Nanotechnologie dnes můžeme potkat ve všech průmyslových odvětvích – například u filtrace vzduchu v průmyslu, filtrace vody v bazénech, v kosmetice, antibakteriálním oblečení či lékařských náplastech, při ochraně dokumentů proti padělání nebo u svítidel s nanooptikou. A málokdo ví, že například v současné době pochází jedna třetina elektronových mikroskopů v laboratořích na celém světě z Brna,“ doplňuje Jiří Kůs.

Nanotechnologie představí na Future Port Prague desítky vystavovatelů

Nanotechnologie si půjde na FPP 2018 díky vystavovatelům nejen osahat, ale také se o nich dozvědět něco více. Na pódiu se se svým příspěvkem objeví
například Liliana Berezkinová ze společnosti Nanopharma, která loni na FPP představila světu umělý brzlík – první uměle vypěstovaný lidský orgán. 

„Letos jsme se hodně zaměřili na chystanou novinku v oblasti ženské kosmetiky. Zcela výjimečná je i spolupráce s lékaři na vývoji umělých tkání, na kterých budeme moci v budoucnosti testovat léky a nebudeme používat zvířata,“ říká Berezkinová.

Pro návštěvníky FPP také bude připravený tematický workshop, v rámci kterého bude prof. David Lukáš z Technické univerzity v Liberci předvádět nejnovější způsob výroby nanovlákna, takzvané střídavé zvlákňování. Tato revoluční technologie vedla ke vzniku několika světově unikátních zařízení, které byly vyvinuty v průběhu několikaleté spolupráce s klastrovou organizací Nanoprogress. Právě liberečtí lékaři totiž jako první na světě testují na pacientech zde vyvinutý zdravotnický prostředek na hojení ran na bázi nanovláken. 

„Výzkum, který probíhá již několik let, je jedinečný v tom, že se dosud nikde na světě nanotechnologie nezkoušely přímo na pacientech. Nanovlákenné krytí ran v klinické praxi je proto unikátní v globálním měřítku,“ uvedl David Lukáš z Katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Technické univerzity v Liberci. „Navíc se materiál v ráně sám vstřebá. Není tedy nutná žádná výměna,“ dodává Lukáš.

Od nanočočky k oblečení, které se nežehlí

Revoluční česká nanooptika firmy IQ Structures mění zavedené principy osvětlení díky nanotechnologii. Do rozměru jedné klasické čočky o velikosti 1 cm dokázala vměstnat 1000 i více malých nanočoček, které dodávají funkce klasickou optikou nedosažitelné – jsou ploché, lehké, malé, ale především precizní a velmi přizpůsobivé. 

LADA fashion Lady Vyvialové se zaměřila na speciální hightech future materiály v designu a oblečení. Díky technologii výroby jsou materiály antibakteriální, antiseptické, potlačují růst bakterií a díky tomu mají protizápachové účinky. Navíc jsou mimořádně lehké, nemusí se žehlit a jsou natolik skladné, že do příručního zavazadla se vejdou dvě desítky takových šatů. Nanotechnologie se také používají při výrobě antivirových nano šátků.

______________

Future Port Prague 2018 stejně jako v loňském roce představí i letos osobnosti z celého světa, včetně návštěvnicky atraktivních ukázek technologií budoucnosti, mezi které patří drony, autonomní a elektrické vozy, smíšená realita, roboti pro průmysl i osobní použití, smart technologie či novinky zaměřené na budoucnost energetiky a zdravotnictví. 

Partnery akce jsou Etnetera Group, Škoda Auto Digilab, ALZA, Deloitte, Google, Vodafone, Innogy, Česká spořitelna, YPO a ABB. 

Sledujte nás:

www.futureportprague.com | facebook.com/futureportprague/ | twitter.com/FuturePortPRG 

#FPP18

 

KONTAKT PRO NOVINÁŘE

Klára Laušová Kazelle
PR & Media
+420 777 343 910

klara@kazelle.cz 

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Termín nanotechnologie poprvé použil profesor Norio Taniguchi z Tokijské vědecké univerzity na setkání Japonské společnosti pro přesné strojírenství v roce 1974. V současnosti je Japonsko klíčovým hráčem na globální scéně nanotechnologií a pořádá každoročně v Tokiu...

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta vyrobená ve spolupráci s týmem TYPE1/TAXI absorbuje znečišťující látky z okolního prostředí a rozkládá je. Města po celém světě používají nátěry z oxidu titaničitého pro jejich schopnost odstraňovat znečištění z ovzduší. Tyto nátěry se obvykle nanášejí na...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština