Dr. Jan Procházka, předseda dozorčí rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR představil moderní české nanotechnologie na VISEGRAD 4 BUSINESS CONFERENCE, která se konala v Budapešti 14.11.2024, https://www.visegrad4business.eu/
V sekci V4 & the Green Transition panelu měl příležitost vysvětlit využitelnost fotokatalýzy pro zlepšení životního a pracovního prostředí v zemích V4 a zároveň poukázal na možnost vykázání těchto výsledků v ESG reportech. Praktické příklady z ČR byly převáděny na podmínky Budapešti, kde index znečištění vzduchu během konference byl 117 = Unhealthy.
Velmi podstatná část konference byla věnována nejenom životnímu prostředí, ale i energetice. O potížích odklonu od uhlí a tradičních zdrojů informovali i ministři zahraničí Maďarska a Slovenska Péter Szijjártó a Juraj Blanár se závěrem, že jsou zodpovědni především vůči svým občanům a podle toho budou jednat.
Dr. Jan Procházka poukázal na zásadní fakt, že levná energie se rovná prosperita a že všechny státy V4 jsou transitními zeměmi, které by v případě zvládnutí transportu energie pomocí bateriových uložišť dokázaly vykrýt okolo 25% své vlastní domácí spotřeby a zároveň úspěšně obchodovat s touto komoditou na evropském trhu.
V Maďarsku staví asijské firmy celkovou roční výrobní kapacitu 150GWh baterií/ rok a v Polsku již vyrábí korejská LG, ale ani jeden z těchto typů lihiových baterií se nehodí pro velkokapacitní ukládání energie, kde je potřeba zcela eliminovat risk a nelze tudíž použít baterie s plastovými separátory. Pro velká úložistě energie je potřeba použít mnohem odolnější baterie s keramickým separátorem (např. HE3DA®), jejichž výrobní kapacita na úrovni GWh se právě buduje v České republice.
0 komentáøù