Češi se bojí koronaviru. Vykupují nanovlákenné roušky a respirátory

Author: ANP ČR

26.1.2020

Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden potvrdila rozšíření wuchanského koronaviru z Číny do mnoha zemí světa včetně Spojených států amerických, Austrálie či Francie. Na wuchanský koronavirus, který je příbuzným koronavirů SARS nebo MERS, podle náměstka ministra zdravotnictví profesora Roman Prymuly neexistuje na celém světě vakcína nebo lék. Protože jde o virové onemocnění, antibiotika proti němu neúčinkují.

Lékař David Řezáč z Kliniky infekčních nemocí 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice uvádí, že je vhodné chránit se před respiračními nemocemi včetně koronavirů důkladnou hygienou rukou a nošením ústní roušky. Epidemiolog a odborník na cestovní medicínu docent Rastislav Maďar k tomu ve vysílání České televize podotkl: „Existují u nás ochranné masky a roušky vyššího stupně, které brání přenosu viru. Ty obyčejné plátěné po pár desítkách minut navlhnou a je to jen taková placebo ochrana pro úlevu psychiky“.

Počet návštev eshopu s nanovlákennými ústenkami vzrostl 14krát

K prevenci přenosu koronavirů jsou vhodné ústní roušky and respirátory PARDAM s nanovlákennou membránou (jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem naleznete ZDE). O tyto nanotechnologické produkty mají zájem především lidé mířící do asijských zemí a také do hlavních měst Velké Británie, Itálie a Francie s přímým leteckým spojením s epicentrem nákazy, městem Wu-chan v centrální Číně. Ústní roušky a respirátory s nanovlákennou membránou jsou také vhodné pro osoby se sníženou ochranou imunitního systému.

„Počet návštev internetového obchodního portálu nanoSPACE, který sdružuje výrobce českých nanotechnologických firem, už aktuálně překročil čtrnáctinásobek průměrné denní návštěvnosti a stále roste. Prakticky každou minutu včetně nočních hodin přicházejí nové objednávky antivirových ústenek, nano šátků a respirátorů.

České nanovlákenné ústenky a respirátory objednávají lidé z Polska i Slovenska

Lidé posílají své dotazy k účinnosti a použití těchto produktů i přes sociální sítě, začínají se objevovat i dotazy a objednávky z blízkého zahraničí, například ze Slovenska a Polska,“ uvádí předseda Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky Jiří Kůs.

„Vysoce prodyšné nanovlákenné respirátory z Pardamu jsou vhodné pro opakované a dlouhodobé použití“, vysvětluje ředitel nanotechnologické společnosti Pardam z Roudnice nad Labem Jan Buk a dodává: „Mikroorganismy včetně virů a bakterií, které se zachytí v nanovlákenném filtru, díky použitým nanočásticím stříbra v krátkém čase zahynou. Proto uživatelé mohou respirátor používat opakovaně a přečkat s ním ve zdraví a v pohodě i případnou několikatýdenní epidemii závažného respiračního onemocnění.“

„Člověk se silně oslabenou imunitou často nosí ústenku z běžné netkané textilie v přesvědčení, že tato ústní rouška jej chrání. Ale tak to není. Běžná ústenka, někdy obecně pojmenovaná jako rouška, je primárně určena k ochraně okolí před nakaženým uživatelem. Ústenky používané zdravotnickým personálem jsou běžně vyráběny z netkané textilie s nedostatečným filtračním záchytem. Nejčastěji používané ústenky zpravidla netěsní na obličeji. Tím při nádechu dochází k podsávání okolního vzduchu kolem ústenky a k možnému přenosu nákazy,“ objasňuje jednatelka brněnské nanotechnologické firmy Respilon Jana Zimová.

České nanovlákenné filtry splňují nejpřísnější evropské i americké normy

„Nanovlákenné filtry, které najdete v našich ústenkách a respirátorech, splňují nejpřísnější evropské i americké normy odolnosti proti průniku virů a bakterií. Přitom si stále udržují vysokou prodyšnost. Tím je zaručeno bezpečí a současně komfortní dýchání při používání respirátorů. Konstrukce našich ústenek a respirátorů s nanovlákny zajišťuje uživatelské pohodlí a současně dostatečnou těsnost, aby nedocházelo k podsávání kontaminovaného vzduchu, jako se tomu často děje u běžně užívaných ústenek,“ podotýká Jana Zimová.

Nanotechnologická společnost Respilon vyvíjí své ústenky a respirátory v České republice. Také výroba nanovlákenných filtrů do těchto produktů probíhá v tuzemsku. Finální výrobky se však kompletují v Číně, která je jedním z jejich největších odběratelů. Výrobní kapacita Respilonu je 150 tisíc nanotechnologických ústenek a respirátorů denně. V Číně právě probíhají oslavy čínského Nového roku, takže výroba je zastavena do 4. února.

V Evropě má Respilon v současnosti ve skladech 150 tisíc ústenek a respirátorů. Pro Česko jich bude k dispozici 10 tisíc

Následující výrobu navíc může ohrozit karanténa kvůli wuchanskému koronaviru. Odběratelé z celého světa za poslední týden poptávají 5 milionů nových nanotechnologických ústenek a respirátorů. Této poptávce ale Respilon momentálně nemůže dostát. Týden před čínským novým rokem odešla většina skladových zásob respirátorů na Filipíny, kde se lidé chtějí chránit před znečištěným vzduchem z nedávných erupcí sopky Taal. V Evropě má Respilon v současnosti ve skladech 150 tisíc ústenek a respirátorů. Pro potřeby českých uživatelů bude v následujících dvou týdnech k dispozici 10 tisíc kusů.

Respirátory s nanovlákennými filtry chrání dýchací systém člověka, ale lidé se viry mohou nakazit i jinými cestami. Například přes oči. Společnost Respilon by ráda českou veřejnost informovala o širších možnostech ochrany před koronaviry. Proto ve středu 29. ledna 2020 v 10 hodin uspořádá tiskovou konferenci pro novináře v sídle společnosti v Jaselské 14 v Brně. Zájemci se mohou akreditovat na na e-mailové adrese j.zimova@respilon.com.

Česká republika je světovým lídrem ve výzkumu, vývoji a průmyslové výrobě nanovláken. Ke světovému prvenství výrazně přispěl profesor Oldřich Jirsák, který v roce 2003 na katedře netkaných textilií Technické univerzity v Liberci vynalezl první stroj na výrobu nanovláken. Čeští nanotechnologové od té doby neustále inovují a hledají pro nanovlákenné struktury nová praktická uplatnění. Vytvářejí tak solidní základy pro budování významného ekonomického odvětví produkujícího nanotechnologické výrobky s vysokou přidanou hodnotou.

Pavel Malúš
tajemník ANP ČR pro organizační agendu a komunikaci s médii
e-mail: pavel.malus@nanoasociace.cz

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Czechs at the nano tech 2024 exhibition in Tokyo

Termín nanotechnologie poprvé použil profesor Norio Taniguchi z Tokijské vědecké univerzity na setkání Japonské společnosti pro přesné strojírenství v roce 1974. V současnosti je Japonsko klíčovým hráčem na globální scéně nanotechnologií a pořádá každoročně v Tokiu...

Autoplachta, která čistí vzduch

Car tarpaulin that cleans the air

Autoplachta vyrobená ve spolupráci s týmem TYPE1/TAXI absorbuje znečišťující látky z okolního prostředí a rozkládá je. Města po celém světě používají nátěry z oxidu titaničitého pro jejich schopnost odstraňovat znečištění z ovzduší. Tyto nátěry se obvykle nanášejí na...

What might you interest also

0 komentáøù

en_GBEnglish (UK)