Planet Budapest: České nanotechnologie zazářily v Budapešti

Author: ANP ČR

6.12.2021

„A kdy bude možné vaše produkty koupit?“ Návštěvníci summitu a expa o udržitelnosti, který proběhl pod názvem Planet Budapest v Maďarsku, byli překvapeni, že představované české nanotechnologické výrobky už lze zakoupit. Nejvíce laickou veřejnost zaujala udržitelná móda z nanomateriálů, nátěry, které čistí vzduch, nanoroušky, kosmetika z nanovlákenné membrány či lůžkoviny pro alergiky. Zástupci firem se zas nejvíce zajímali o ozónové generátory s destruktorem či způsoby čištění bazénové vody bez používání chlóru.

Čištění vody bez chlóru

Na nechemické čištění vzduchu a vody se zaměřuje česká firma Lifetech. Právě chlór je velkým problémem nejen pro alergiky. „Chlor sice funguje jako relativně spolehlivá dezinfekce, ale na druhou stranu je spojen s tvorbou toxických chemikálií, jedním z nejnebezpečnějších je trichloramin, který má na svědomí většinu alergických reakcí.“ Vysvětluje zástupce Lifetechu Michael Carvan. Česká firma proto pomáhá lidem čistit bazén pomocí bezpečných středotlakých UV lamp či ozónováním. Právě ozón se používá i při čištění vzduchu.

„Použití ozónu je naprosto bezpečné a 100% šetrné k životnímu prostředí. K čištění se využívá pouze síla přeměny kyslíku v aktivní ozón,“ vysvětluje Carvan. Češi nejlépe znají jejich miniaturní ozónový generátor Ozzy, který se používá v autech pro odstranění zápachu a alergenů z auta i z klimatizace. 

Stánek společnosti Lifetech
Stánek společnosti Lifetech

Nano móda z Česka

Na Planet Budapest dorazila i známá česká návrhářka Lada Vyvialová, která jako jedna z mála na světě vyrábí módu z nanomateriálů. Lada Vyvialová dlouhodobě v Česku upozorňuje na neudržitelnost módního průmyslu, který chrlí miliardy nekvalitního oblečení ročně. „Patentované nanotechnologie dodávají našemu designu výjimečné vlastnosti a nezaměnitelnost,“ vysvětluje Lada Vyvialová, proč se pustila do nanotechnologií.

Paradoxně ji k tomu přivedlo hledání co nejudržitelnějšího materiálu k výrobě oblečení. Oblečení s nanotechnologiemi je antibakteriální, ničí zápach a materiály používané Ladou Vyvialovou byly původně určeny pro zdravotnictví na výrobu korzetů, které se používají po operacích. 

Lada Vyvialová
Lada Vyvialová

Nano nátěry by mohly čistit Budapešť

Na expu budily velký zájem i fotokatalytické nátěry FN NANO, které čistí vzduch od polutantů a výfukových zplodin. Pro Budapešť je používání chytrých nátěrů aktuální, protože právě probíhá rozsáhlá rekonstrukce historické části města. 

„Budapešť má podobně jako Praha špatné rozptylové podmínky a téměř celé město denně překračuje povolené limity oxidů dusíku a dalších zplodin. Inteligentní nátěry jsou tudíž ideální pro přechodové období od dieselových motorů k elektromobilitě, kdy se dokáží postarat o čištění vzduchu v ulicích a snížit imise do povolených mezí,“ vysvětluje Jan Procházka z Advanced Materials-JTJ.

FN NANO a Nanopharma
FN NANO a Nanopharma

Kosmetika bez konzervantů

Česká nanotechnologická firma Nanopharma představila na expu suché nanovlákenné masky. Výhodou suchých nanovlákenných masek je právě jejich přidaná ekologická hodnota, protože se nemusí používat konzervační látky, které jsou za potřebí pro stabilizaci standardních pláténkových masek.

Nanopharma
Nanopharma

V Maďarsku nanoroušky zatím neznají

„Naším velkým tématem je udržitelnost, věříme, že inovativní výrobky by měly nejen řešit problémy lidí efektivnějšími způsoby, ale měly by zároveň být šetrnější k přírodě,“ říká Lucie Konečná z nanoSPACE, výrobce protiroztočových lůžkovin s nanovlákennou membránou. Na summitu prezentovali udržitelné obaly a povlečení kombinující biobavlnu a nanovlákennou membránu. 

„Nejvíce nás překvapilo, že v Maďarsku vůbec neznají nano roušky nebo nano respirátory. Nanovlákenné ochranné pomůcky jim zní jako sci-fi a jsou překvapeni, že v Česku se běžně prodávají,“ vypráví Konečná. 

Lucie Konečná nanoSPACE
Lucie Konečná nanoSPACE
Česká nanokosmetika slavila úspěch v Miláně

Česká nanokosmetika slavila úspěch v Miláně

V posledních letech zažívá kosmetický průmysl obrovskou revoluci díky nanotechnologiím. Tato pokročilá věda umožňuje využívat miniaturní částice k výrobě ekologičtějších, ekonomičtějších ale hlavně účinnějších kosmetických přípravků. Už v dobách Římské říše ve...

Pozvánka: Nanotechnologie v kráse – České inovace pro italskou kosmetiku

Nanotechnology in Beauty: Czech Innovation for Italian Excellence

Nanovlákno je klíčovým prvkem pro novou generaci kosmetiky bez konzervantů, problematických chemikálií a alergenů. Česká republika je zemí nanovláken a Itálie patří ke světové špičce v kosmetice. Spojením italského kosmetického...

Lada Vyvialová otevřela novou letní kolekcí svůj první showroom v Praze

Lada Vyvialová otevřela novou letní kolekcí svůj první showroom v Praze

Česká módní návrhářka Lada Vyvialová minulý týden otevřela první showroom své udržitelné designové módní značky LADA. Vrcholem grand openingu se stalo představení letní kolekce LIN, která kromě lehounkých a vzdušných nano modelů obsahuje i nadčasové lněné kousky. Léto...

České nanotechnologie v Mexiku

Czech nanotechnologies in Mexico

Mexiko je třetí největší ekonomikou na americkém kontinentu. Mexický trh je nejen bránou pro vstup do dalších latinskoamerických zemí ale i do USA. Čeští nanotechnologové se zúčastnili v dubnu 2024 technologické mise v Mexiku, aby hledali možnosti navázání spolupráce...

What might you interest also

0 komentáøù

en_GBEnglish (UK)