Protihluková bariéra v Praze, která pomocí nanotechnologie zároveň čistí vzduch

Author: ANP ČR

10.7.2016

Před dvěma roky si motoristé projíždějící Prahou kolem Barrandova mohli poprvé všimnout neobvyklého nápisu na protihlukové bariéře,, Tyto plochy čistí vzduch“.

Test_stena_Barrandov (2)

Testovací stěna-protihluková bariéra Praha – Barrandov (tato stěna vyčistí za jeden den tolik vzduchu, kolik spotřebuje 200 lidí za celý rok)

Ovzduší v okolí této významné dopravní komunikace je velmi zatížené výfukovými zplodinami, proto bylo toto místo vybráno pro testování účinnosti fotokatalytických nátěrů.

Za cenné pomoci Autosalonu Klokočka se zde podařilo zrealizovat záměr aplikovat v reálném prostředí  fotoaktivní nátěr FN   pro testování jeho účinků pro ozdravění životního prostředí a dekontaminaci vzduchu.  Tento nátěr, který vyvinula  a patentovala  společnost Advanced Materials –JTJ, jeden ze zakládajících členů ČSAF, dokáže účinně a dlouhodobě snižovat znečištění ovzduší v městských a průmyslových aglomeracích. Výsledky měření jednoznačně dokládají, že vysoce účinný fotokatalytický povrch nátěrů Protectam FN®  radikálně snižuje jak koncentrace NO, tak i NO2.

Po dvou letech od této aplikace se na stejném místě objevili pracovníci této společnosti a z  testovací stěny vyřízli některé části jako vzorky, které byly následně použity pro testování v laboratoři. Výsledky testování prokázaly stálost účinku působení tohoto nátěrů na zlepšení kvality okolního  ovzduší.

V laboratorních podmínkách  se dále provedou veškerá potřebná měření s cílem exaktně prokázat dlouhodobé účinky fotokatalytických nátěrů  FN pro zlepšení kvality ovzduší v okolí.

Snad se tímto způsobem konečně podaří přesvědčit i ty, kteří byli dosud skeptičtí a pochybovali o pozitivních vlastnostech fotokatalýzy.

Každý se samozřejmě může o silném pozitivním vlivu na likvidaci škodlivin přesvědčit sám na místě. Rozdíl mezi natřenými a nenatřenými plochami je po dvou letech zcela markantní. Natřené fotokatalytické plochy se dokáží samy vyčistit od dehtů, sazí, prachu a další špíny. Tento efekt můžete využít i doma například pro ochranu fasády, obzvláště máte-li dům u silnice.

20160528-IMG_2684

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Czechs at the nano tech 2024 exhibition in Tokyo

Termín nanotechnologie poprvé použil profesor Norio Taniguchi z Tokijské vědecké univerzity na setkání Japonské společnosti pro přesné strojírenství v roce 1974. V současnosti je Japonsko klíčovým hráčem na globální scéně nanotechnologií a pořádá každoročně v Tokiu...

Autoplachta, která čistí vzduch

Car tarpaulin that cleans the air

Autoplachta vyrobená ve spolupráci s týmem TYPE1/TAXI absorbuje znečišťující látky z okolního prostředí a rozkládá je. Města po celém světě používají nátěry z oxidu titaničitého pro jejich schopnost odstraňovat znečištění z ovzduší. Tyto nátěry se obvykle nanášejí na...

What might you interest also

0 komentáøù

en_GBEnglish (UK)