Nanosupermani v ČR #3: Duchovní otec českých nanotechnologií je psycholog

Autor: ANP ČR

1.3.2019

Mluví plynule pěti jazyky, vystudoval průmyslovou energetiku a později i sociologii a psychologii. Dvacet let se věnoval oboru průmyslové automatizace, zahraničnímu obchodu a marketingu. Jiří Kůs je dnes předsedou Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a největší český propagátor třetí průmyslové revoluce. Jak se z psychologa stal otec českých nanotechnologií?

Od elektrotechniky přes psychologii až k nanotechnologiím

Stejně jako řada dalších kolegů z nanooboru ho k nanotechnologiím dovedla náhoda, ale také láska k scifi a inovacím. 20 let byl obchodním ředitel české pobočky italské společnosti Lovato Electric, dnes vede malou nanotechnologickou firmu nanoSPACE a často jej můžeme vidět v médiích v pozici předsedy Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Jiří Kůs se ale nepohybuje pouze v oboru nanotechnologiích, v jihočeském Písku působí také externě jako vedoucí terapeut v psychiatrické nemocnici a má i svoji malou privátní psychologickou poradnu.

Nanotechnologie prostupují všechny oblasti našeho života

„Před pěti šesti lety se mi zdálo, že se o nanotechnologiích mluví čím dál víc a přišlo mi, že by to mohla být dobrá oblast k podnikání,“ usmívá se Jiří Kůs. Tehdy přesvědčil svého bývalého spolužáka, aby spolu založili firmu nanoSPACE. „Nanotechnologie nejsou novým oborem, jedná se o technologii, která prostupuje všechny oblasti našeho života.“

Polštáře a přikrývky z nanovlákna pro alergiky

Firma nanoSPACE byla původně myšlena jako obchodní firma, která měla obchodovat s českými nanotechnologickými výrobky. Nakonec se stala ale první výrobcem protiroztočových lůžkovin s nanovláknem, které jsou určené pro alergiky.

Co to je nanovlákenná membrána?

„Nejlepší přirovnání je, že se jedná o pavučinku z nanovlákna. Nanovlákno je velmi tenké vlákno, tisíckrát tenčí, než je lidský vlas. To, co ale v nanotextilii funguje není tenkost vláken, ze kterých je vyrobena, ale velikost otvůrků mezi nimi,“ vysvětluje Kůs.

České nanovlákno zkvalitňuje život alergikům

Otvory v nanotextilii jsou tedy tak malé, že jimi neprojde ani roztoč ani alergen. Výhodou nanotextilie je podle Kůse, že se jedná o čistě mechanickou bariéru. Zákazníky firmy nanoSPACE jsou především alergici, lidé s různými poruchami imunity, ale také lidé s vysokými požadavky na kvalitu spánku.

Rodina je nejlepší testovací materiál

„Naše rodina je úžasný testovací materiál, já celoživotně trpím alergiemi stejně jako moje dcera, takže naše výrobky jsme testovali na sobě a fungují. Ty výsledky se dostavují okamžitě,“ směje se Jiří Kůs. Jeho slova potvrzují i recenze zákazníků, kteří hovoří o úlevě od alergických reakcí už po první noci. 

Bylo období, kdy jsme to chtěli vzdát

„Začátky nanoSPACE nebyly jednoduché, začínali jsme z nuly a s minimálními prostředky. Firmě nanoSPACE se doteď nepodařilo najít investora, takže ho financujeme z vlastních prostředků,“ vypráví Jiří Kůs o těžkostech při získávání úvěrů u banky a říká:

„Bylo období, kdy jsem ztrácel naději, protože jsme prodávaly jen pár výrobků za měsíc, ale tehdy do toho vstoupila moje dcera a prohlásila ‚Takhle teda ne!‘“

Spolu s dcerou Lucií, která tehdy teprve začínala studium na vysoké škole, začali pracovat na PR a se sociálními sítěmi.

S nano je jeden problém – není vidět

„S nano je takový problém – a zároveň výzva – že nano je něco, co není vidět. Díky Lucce jsme z neviditelného udělali viditelné,“ vypráví a zároveň hned dodává, že ještě sice nanoSPACE nemá vyhráno, ale moc dobře ví, proč za firmu tolik bojují.   

Vidíme opravdové výsledky, a to nás žene dál

„Vidíme, jak naše výrobky zlepšují životy alergikům nejen v České republice ale i v zahraničí. Alergici díky našim lůžkovinám mohou omezit braní léků, v některých případech je dokonce i zcela vyřadí. A to nás motivuje pokračovat dál,“ vysvětluje Jiří Kůs.

Zažíval jsem opakovanou fascinaci tím, co Češi umí

Zhruba ve stejnou dobu jako založil nanoSPACE, dostal nápad i na založení Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. „Tehdy jsem zažíval opakovanou fascinaci tím, co v České republice umíme. Říkal jsem si, že by o tom mělo vědě více lidí,“ říká Kůs.

Založit Asociace nanotechnologického průmyslu ČR se podařilo po roce snažení a přesvědčování dalších nanotechnologických firem. A tak na konci roku 2014 vznikla Asociace nanotechnologického průmyslu, zakládajících členů bylo v té době dvanáct, dnes jich má asociace dvojnásobek.

Asociace pořádá pro českou veřejnost Nanodny

Nanoasociace se ročně účastní desítek akcí, pořádá vlastní Nanodny a skrz projekt Česko je nano edukuje širokou veřejnost o českých nanotechnologiích.

To vše se povedlo s minimem financí jen díky kooperaci mezi firmami a entuziasmu členů, a hlavně samotného předsedy. Dnes Jiří Kůs ovšem doufá, že se povede do českých nanotechnologií přivést více peněž, aby se šikovnost a originálnost českých firem nezastavila na hranicích České republiky.

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Termín nanotechnologie poprvé použil profesor Norio Taniguchi z Tokijské vědecké univerzity na setkání Japonské společnosti pro přesné strojírenství v roce 1974. V současnosti je Japonsko klíčovým hráčem na globální scéně nanotechnologií a pořádá každoročně v Tokiu...

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta vyrobená ve spolupráci s týmem TYPE1/TAXI absorbuje znečišťující látky z okolního prostředí a rozkládá je. Města po celém světě používají nátěry z oxidu titaničitého pro jejich schopnost odstraňovat znečištění z ovzduší. Tyto nátěry se obvykle nanášejí na...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština