AKTUALITY

Do lavic i o prázdninách? Mladí vědci se na Letní školu Fybich těší celý rok

Dolní Dobrouč – Oblíbená letní škola Fybich biotechnologické společnost Contipro už brzy odstartuje svůj 7. ročník. Studentům středn

Absolventi Letní školy Fybich 2017

Absolventi Letní školy Fybich 2017

ích škol se zájmem o vědu nabídne v týdnu od 9. července odborné semináře zaměřené na fyziku, biologii a chemii. Vedou je významné osobnosti české vědy z univerzit, výzkumných pracovišť i přímo z Contipra. Středoškoláci mají stále šanci se na týdenní školu konanou v Nekoři v Orlických horách přihlásit, zbývá posledních pár volných míst.

Studenti se letos na seminářích a workshopech dozví zajímavosti týkající se reprodukční medicíny

Nejlepší výzkumníci

Nejlepší výzkumníci

Odborný program na letní škole je rozdělen do dvou bloků. Jeden je zaměřen čistě na biologická témata, druhý se věnuje chemii a fyzice. Studenti se letos na seminářích a workshopech dozví zajímavosti týkající se reprodukční medicíny, proč vědcům tolik učaroval grafen, co je to cumulonimbus nebo jak připravit chytrá okna.

Během molekulárně-biologického workshopu si vyyzkouší transformaci bakterií plazmidem

Více o programu prozradila Eva Myšáková, manažerka vzdělávání:

„Každoročně se nám na Letní školu daří přivést jako lektory opravdové kapacity. Letos dorazí mimo jiné docent Martin Rulík, který povede workshop o hydrobiologii, nebo profesor Juraj Kosek, jehož tématem je ukládání elektrické energie. Já se konkrétně nejvíc těším na molekulárně-biologický workshop dvou mých kolegů z Contipra s názvem Jak rozsvítit bakterie a posvítit si na pachatele.

Přednáška o astronomii

Přednáška o astronomii

Během něj si studenti vyzkouší transformaci bakterií plazmidem obsahujícím zelený fluorescenční protein, který umožňuje medúzám svítit v hlubinách oceánu,“ odhaluje Myšáková jeden z chystaných pokusů.“A protože bakterie potřebují pár hodin na to, aby vyrostly, v mezičase studenti odhalí pachatele strašného zločinuà la Kriminálka Miami. Myslím, že se mají na co těšit.“

Studenti letní školy

Studenti letní školy

Na studenty čekají i volnočasové aktivity

Kromě vzdělávání na studenty čeká i pestrý volnočasový program v partě mladých lidí, které baví přírodní vědy. Fybich může být začátek úspěšné vědecké kariéry i cesta k novým přátelům. Už sedm absolventů programu reprezentovalo Česko na světových soutěžích, kamarádství vzniklo nespočet. Pravidelná účastnice Julie Košťálková o tom ví své:

„Když jsem jela poprvé, tak jsem si říkala, že jsem blázen. V létě. Na přednášky. Navíc s lidmi, co jezdí v létě na přednášky. Nakonec jsem si tam našla kupu kamarádů, doprovodný program byl super. Další rok jsem jela zase, tentokrát už bez váhání.“ Ani Jana Svatáková na Fybich nedá dopustit: „Na Letní školu jsem se vždycky těšila celý rok. Líbilo se mi, že se můžu zapojovat a vyzkoušet si věci, které bych jinde nezkusila.“ Studenti, kteří by se Letní školy chtěli zúčastnit, najdou přihlášku na webu www.contipro.cz/vzdelavani/fybich.

Kristýna Kopecká

 

————————————————————————————————————————————–

Více informací o vzdělávacím programu Fybich najdete na www.contipro.cz/vzdelavani/fybich

 

Kontaktní osoba pro novináře:

Mgr. Kristýna Kopecká

Mob.: +420 723 966 647

Tel.: +420 456 519 379

E-mail: Kristyna.Kopecka@contipro.com

Contipro a.s., Dolní Dobrouč 401, 561 02

www.contipro.cz

Publikováno: 2.7.2018, Autor: nanoasociace