AKTUALITY

Jaký je rozdíl mezi respirátorem a nano respirátorem?

Česká republika má aktuálně více nakažených, než kdy předtím. Jejich současný počet překročil hranici 5000 a denní přírůstky nových nakažených se pohybují kolem dvou set. Ačkoliv se stále hovoří o lokálních ohniscích, řada lidí se začíná připravovat na podzim a vykupuje nanovlákenné respirátory a nano roušky

„Za poslední týden se prodalo nanovlákenných respirátorů tolik jako za celý minulý měsíc, lidé se začínají připravovat na podzim.

V první vlně pandemii byly nano respirátory vyprodány až do května, lidé proto neváhají a zásobují se. Většina našich zákazníků nechce znova skončit u produktů z Číny, chtějí českou kvalitu,“ tvrdí Lucie Konečná z e-shopu nanoSPACE, který je autorizovaným prodejcem nano respirátorů BreaSAFE a Spurtex. Obě značky jsou české a jejich výroba probíhá v České republice. 

Víte, v čem se nano respirátory liší od klasických?

  • Neztrácí v čase účinnost
  • Lze opakovaně používat
  • Jsou velmi lehké a prodyšné 
  • Testovaný záchyt virů až 99 %
  • Vysoký fit factor (dobře těsní) 

Zachytí nanovlákenné respirátory koronavirus?

Ano, nano respirátory mají testovaný záchyt pro částice o velikosti viru 97-99 %. Respirátor BreaSAFE ANTI-COVID má navíc novou certifikaci Covid – 19 (PPE-R/02.075v1), která garantuje dostatečnou ochranu proti viru SARS-CoV-2 dle normy EU..

Proč označení FFP2 či FFP3 nezaručuje záchyt virů?

Do vynálezu nanovláken existovaly pouze průmyslové respirátory, u kterých se záchyt virů při certifikaci netestuje. Evropské průmyslové normy dělí průmyslové respirátory do tříd ochrany FFP1, FFP2 a FFP3. V české společnosti převládá názor, že před viry nás ochrání respirátory vyšších stupňů průmyslové ochrany FFP2 a FFP3. Tato představa ale bohužel není podložena testováním. 

Na jaře 2020 v době koronavirové krize vznikla nová norma pro respirátory řešící záchyt virů SARS-CoV-2, které způsobují onemocnění COVID-19. Pokud se setkáte s respirátorem s certifikátem PPE-R/02.075v1, je zřejmé, že tento respirátor byl úspěšně otestován na záchyt virů SARS-CoV-2.

Jak vybrat respirátor, který ochrání před koronavirem?

Průmyslové certifikáty jsou pro ochranu před viry naprosto zbytečné. Laboratorní pracovníci při průmyslové certifikaci zkoumají například i to, jestli respirátorem proteče parafínový olej nebo jestli jej bude ucpávat dolomitový prach.

Pokud v respirátorech nebudete pracovat v dolech nebo v nejsilněji znečištěných průmyslových výrobnách, ale pořizujete si je kvůli ochraně před respirační nákazou, zajímejte se o certifikáty a testy zaručující ochranu před viry. 

Výrobci nanovlákenných respirátorů také často používají označení FFP2 a FFP3. Dělají to většinou proto, aby se v jejich produktech vyznali ti, kteří respirátory nakupují pro ochranu svých pracovníků před silným průmyslovým znečištěním na pracovištích. Pokud respirátor obsahuje nanovlákennou membránu, může zabezpečit svého nositele před viry stejně účinně, ať už má průmyslové označení FFP2 nebo FFP3. 

Jak si vybrat nanovlákenný respirátor?

Momentálně se prodávají dva typy nanovlákenného respirátoru: nano respirátor BreaSAFE a nano respirátor Spurtex, oba respirátory jsou bez ventilku. Liší se od sebe především tvarem a konstrukcí. 

Respirátor BreaSAFE je velmi lehký a prodyšný respirátor skořepinového typu. Je nabízen pouze v jedné univerzální velikosti, proto jej nedoporučujeme na velmi drobné obličeje. Skořepinový tvar také nemusí sedět lidem s nestandardním nosem. 

respirátory Breasafe

Respirátory Spurtex mají také univerzální velikost, jsou velmi lehké, měkké, poddajné a vhodné i pro menší ženský obličej. 

Dětské nanovlákenné respirátory zatím v prodeji nejsou, pro děti jsou doporučované nanovlákenné roušky, které mohou částečně plnit funkci respirátoru.

Na kolik nanovlákenné respirátory vyjdou?

Nanovlákenné respirátory stojí od 83 Kč / kus (typ Spurtex) do 259 Kč / kus (BreaSAFE).

Je nutno ale vzít v potaz, že nanovlákenné respirátory BreaSAFE lze bezpečně při správném zacházení používat i 1-2 týdny, zatímco běžné respirátory lze používat pouze jednorázově (pokud běžné respirátory sterilizujete, ztrácí svou filtrační schopnost). 

Jak o nanovlákenné respirátory pečovat?

Stejně jako v případě nanovlákenných roušek lze nano respirátory sterilizovat po každém použití pomocí dezinfekčních prostředků na bázi lihu nebo isopropylalkoholu. Dezinfekce nesmí obsahovat žádné příměsi ani vonné esence, které by mohly zanést a ucpat nanovlákennou membránu. Není vhodná ani dezinfekce na bázi peroxidu vodíku. 

Ekonomické a environmentální hledisko nanovlákenných respirátorů

Nanovlákenné respirátory mají mnohem vyšší životnost, než běžné zdravotnické roušky a průmyslové respirátory.

Pokud zaměstnavatelé preventivně nakupují respirátory do svých skladů, měli by si uvědomit, že při skladování postupem času kvůli běžné respirátory postupem času ztrácí v běžné skladovací vlhkosti funkčnost.

Do dvou let tak průmyslové respirátory přestávají vyhovovat požadavkům účinnosti, které na respirátory kladou české a evropské normy. Nanovlákenné respirátory tento problém nemají.

Zajišťují účinnost záchytu virů a bakterií i při desetiletém skladování. Srovnáme-li možnost postupného nákupu pěti průmyslových respirátorů do skladu na 5 x 2 roky nebo nákup jednoho nanovlákenného respirátoru do skladu na 10  let, je nákup nanovlákenného respirátoru ekonomicky výhodnější volbou.

„Jsou tím pádem ideální pro dlouhodobé skladování. Rádi bychom tuto přednost využili v dodávkách například pro sklady hmotných rezerv států v EU, kde jsou výrobky často dlouho uloženy bez pohybu a použijí se až v případě katastrof,” tvrdí Tomáš Dudák, generální ředitel zlínské firmy Spur.  Nano respirátory proto lze skladovat dlouhodobě doma, aniž bychom se museli bát, že až na ně dojde, nebudou již účinné.  

Vzhledem k tomu, že roušky i respirátory zachycují nebezpečné látky včetně virů a bakterií, musejí se podle zákona likvidovat ve spalovnách. Dokáže-li tedy nanovlákenný respirátor v ochraně před mikroorganismy nahradit 4 až 5 kusů konvenčních průmyslových respirátorů, je využívání nanovlákenných respirátorů příznivější volbou pro životní prostředí. 

Kde koupit nanovlákenné respirátory

Největším prodejcem nano respirátorů v Česku je firma nanoSPACEkterá je členem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a autorizovaným prodejcem českých nano respirátorů. Ve své nabídce má nano roušky pro děti i dospělé a antivirové šátky.

Publikováno: 9.8.2020, 9.10.2020Aktualizováno: , Autor: nanoasociace