Nanonátěry čistí kapalinové zásobníky v Linde Gas CZ

Autor: ANP ČR

5.10.2019

Pavel Stančík, vedoucí servisu a instalací ze společnosti Linde Gas CZ, získal v loňském roce nejvyšší ocenění v kategorii “Innovation” v mezinárodní soutěži Linde RME Awards. Zaujal s projektem nanonátěrů  jakožto možnou ochranou kapalinových zásobníků.

Plášť kapalinového zásobníku se musí čistit

Společnost Linde podle jeho slov vynakládá každoročně nemalé finanční prostředky na udržení stavu kapalinových zásobníků v reprezentativně čistém stavu. Hlavní roli ve znečišťování pláště zásobníku hraje ovzduší, jehož kvalitu ovlivnit firma nemůže. Je nutné se proto zaměřit  na technologie, které budou plášť lépe chránit. Řešením jsou ochranné samočistící nátěry FN NANO. Obsahují nanočástice oxidu titaničitého (TiO2) a fungují na principu fotokatalýzy. K jejich aktivaci je zapotřebí pouze sluneční záření. Poradit si dokáží s mikročásticemi organického znečištění, stejně tak i s řasami, mechy, plísněmi, nebo s pavučinami.

Nanonátěry šetří peníze a udržují zásobníky dlouhodobě čisté

Kapalinový zásobník ošetřený tímto nano nátěrem vydrží být čistý minimálně 10 let, tuto dobu garantuje výrobce a aplikační firma Nano4people s.r.o., která se na projektu Linde Gas CZ podílí . Po celé desetiletí tedy nebude nutné zásobník čistit ani natírat. “Tato revoluční nanotechnologie tak firmě za dobu životnosti nátěru přináší nemalou úsporu na údržbě našeho zařízení”, říká Pavel Stančík a dodává, ” Dlouhodobá čistota zásobníků však také přispívá i ke zvýšení prestiže naší firmy. Nátěry, nejen že nám udržují zásobníky dlouhodobě čisté, ale také u nás plní environmentální funkci”. V podobě nemalých úspor nyní firma Linde Gas CZ šetří vodu a chemikálie, které by jinak byly zapotřebí při každém čištění a údržbě zásobníku. Navíc každý takto ošetřený m2 touto jedinečnou českou technologií na čištění vzduchu dokáže dekontaminovat ročně pře 3 miliony kubických metrů vzduchu a tím společnost Linde přispívá k celosvětovému boji proti znečištění ovzduší skleníkovými plyny.

Inovativní projekty mají u Linde zelenou

Generální ředitel společnosti Linde Česká republika & Slovensko, Ing. Petr Partsch, vysvětluje: „Zavádění inovací je charakteristická vlastnost společnosti Linde. Snažíme se vidět o krok dál a proto mají u nás takovéto projekty vždy zelenou.“  V říjnu 2016 byl v Linde spuštěn pilotní projekt využití nanotechnologie ve výrobně distribučním centru ASU Kralupy. Nanonátěr byl aplikován na kapalinový zásobník se čtyři rozdělenými kvadranty, aby byl výsledek testu jednoznačný. A testy dopadly výborně! Během tří následujících let bylo natřeno více jak 100 zásobníků a to nejen v ČR, ale i na Slovensku. V plánu je používat nanonátěr i na rektifikační kolony výrobních centrech (ASU). O projekt projevily zájem nejen pobočky Linde v dalších evropských zemích, ale také region Asia & Pacific a nově také Kanada.

Výroba nanorespirátorů ve Spuru reaguje na současnou poptávku

Výroba nanorespirátorů ve Spuru reaguje na současnou poptávku

Zlínská společnost SPUR a.s. v těchto dnech zaznamenala zvýšený zájem o své nanorespirátory SPURTEX®. Dodává je nyní zákazníkům v rámci České a Slovenské republiky, ale také do Německa a Velké Británie. V současné době se její skladové zásoby pohybují kolem 1 milionu...

Quality Innovation Award pro NANO MEDICAL za kryty ran z nanovláken

Quality Innovation Award pro NANO MEDICAL za kryty ran z nanovláken

Česká společnost pro jakost ocenila ve čtvrtek 14. ledna organizace i jednotlivce, pro které je kvalita posláním. Marcela Munzarová z Nano Medical v Liberci získala 2. místo v národním kole MEZINÁRODNÍ CENY INOVACÍ v kategorii malé a střední podniky za medicínskou...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština