AKTUALITY

Nanotechnolog Jan Procházka převzal vyznamenání od prezidenta republiky

Medaile za zásluhy I stupně byla 28. října 2017 na Pražském hradě udělena prezidentem ČR známému českému nanotechnologovi a vynálezci 3D baterie HE3DA Janu Procházkovi.

Ing. Jan Procházka, Ph.D. vystudoval VŠCHT v Praze, později emigroval do USA, kde se zabýval vývojem a využitím nanomateriálů. Je jedním z vědců, kteří se podíleli na vývoji chytrého aktivního nátěru FN NANO, který přeměňují energii světla na silný čistící efekt, chrání povrchy před usazováním mikroorganismů a čistí vzduch od patogenů a znečistění.

Po návratu z USA se stal přední českou kapacitou v oboru nanotechnologií a v roce 2007 se začal zabývat vývojem nových 3D baterií. Nyní se v Horní Suché na Karvinsku zahájila stavbu továrny Magna Energy Storage (MES) na výrobu nejmodernějších baterií například pro elektromobily nebo energetické banky. Náklady na výstavbu závodu dosáhnou během dvou let 5,5 miliardy korun. Ostrá výroba by se měla rozběhnout na konci roku 2019. Továrna by podle nich v budoucnu mohla zpracovat prakticky celou produkci lithia vytěženého z Cínovce.

Publikováno: 31.10.2017, Autor: nanoasociace