Plzeňské Gymnázium Fr. Křižíka instalovalo do tříd nanočističky vzduchu likvidující viry

Autor: ANP ČR

19.12.2020

Gymnázium a základní škola Františka Křižíka v Plzni se snaží zabezpečit své učitele, žáky a studenty vyšším hygienickým standardem nad rámec podmínek určených vládními nařízeními. Ve třídách nainstalovala 43 nanotechnologických čističek vzduchu pracujících na bázi fotokatalýzy.

Nanočističky vzduchu čistí vzduch od organických nečistot včetně mikroorganismů. V případě, že by ve třídě pobýval učitel nebo student s virovou infekcí, nanotechnologická čistička vzduchu rapidně sníží koncentraci aerosolových částic s viry v učebně a výrazně tak zmírní riziko nákazy ostatních žáků a pedagogů.

Provoz je mimořádně tichý, aby nenarušoval výuku

Školní nanotechnologické čističky vzduchu jsou skryté v magnetických nástěnkách. Gymnázium a základní škola Františka Křižíka v Plzni je první školou, která zvolila nanočističky vzduchu v této praktické formě. Provoz je mimořádně tichý, aby nenarušoval výuku. 15 db v nočním provozu a 20 db v denním provozu jsou srovnatelné hodnoty s šuměním větráku v laptopu. Aparatura spotřebuje 0,5 kW za 24 hodin. Majitele tak vyjde provoz na cca 1,80 Kč denně při nepřetržitém provozu. 

Nanotechnologické čističky vyčistí vzduch v průměrné učebně za 2 hodiny při plném výkonu. V nočním provozu pak trvale udržují tento stav. Katodové světlo uvnitř čističek má minimální životnost 4.000 hodin. Mělo by se tedy měnit zhruba jednou za půl roku. Nanočističky vzduchu jinak nevyžadují prakticky žádnou údržbu, protože zařízení má samočistící funkci.

“Často po nás obchodní partneři chtějí, abychom nanočističky vzduchu skryli do nábytku nebo dalších součástí interiérů. Umíme je umístit do nástěnných zrcadel, lamp, obrazů, konferenčních stolů a dalšího vybavení místností. Pro vrcholové sportovce vyrábíme přenosné nanočističky vzduchu, které si reprezentanti s sebou vozí v příručních zavazadlech k použití v hotelových pokojích. 

Nanočističky vzduchu fungují na principu fotokatalýzy

Sportovní týmy používají větší nanočističky vzduchu v interiérech tréninkových budov. V případě školních nanočističek vzduchu jsme zařízení zabudovali do magnetických nástěnek, takže děti prakticky ani nemusí postřehnout, kde se skrývá aparatura, která jim ve třídách čistí vzduch”, říká Miloš Heršálek, jednatel společnosti Retap vyrábějící nanočističky vzduchu.

Malá přenosná nanočistička od firmy Retap vzduchu vyvinutá pro české olympioniky. 

Více informací najdete na www.nanocisticky.cz.

České nanotechnologie v Mexiku

České nanotechnologie v Mexiku

Mexiko je třetí největší ekonomikou na americkém kontinentu. Mexický trh je nejen bránou pro vstup do dalších latinskoamerických zemí ale i do USA. Čeští nanotechnologové se zúčastnili v dubnu 2024 technologické mise v Mexiku, aby hledali možnosti navázání spolupráce...

Česká nano kosmetika na veletrhu Cosmoprof Worldwide Bologna

Česká nano kosmetika na veletrhu Cosmoprof Worldwide Bologna

Praha, Česká republika – 15. dubna 2024 Asociace nanotechnologického průmyslu ČR poskytla podporu českým firmám vystavujícím na veletrhu Cosmoprof Worldwide Bologna, který patří mezi největší kosmetické veletrhy na světě. Výstavy se letos zúčastnilo 3 012...

Dále by vás mohlo zajímat

České nanotechnologie v Mexiku

České nanotechnologie v Mexiku

Mexiko je třetí největší ekonomikou na americkém kontinentu. Mexický trh je nejen bránou pro vstup do dalších...

0 komentáøù

cs_CZČeština