Továrna na unikátní baterie české konstrukce u Havířova spustila výrobu

Autor: ANP ČR

30.9.2020

V Horní Suché u Havířova spustila ve čtvrtek výrobu továrna na vysokoenergetické akumulátory unikátní české konstrukce. Nezahřívají se, nevybuchují a jejich tvůrci uvádějí čtyřikrát delší životnost než běžné články. Jde o nanotechnologii českého chemika Jana Procházky a karvinského průmyslníka Radomíra Pruse.

Společnost Magna Energy Storage (MES) otevřela 17. září 2020 v průmyslové zóně po bývalém černouhelném Dole František v Horní Suché u Havířova továrnu na výrobu vysokoenergetických akumulátorů HE3DA (na snímku).

Dosud ukazovali laboratoř v pražských Letňanech. Ve čtvrtek otevřeli továrnu Magna Energy Storage v Horní Suché. „Vyrábíme několik kusů denně, produkce se rozbíhá postupně. V lednu bychom rádi dosáhli úrovně padesáti akumulátorů za hodinu,“ řekl Právu šéf Magna Energy Storage (MES) Radomír Prus.

Ani několika desítkám investorů včera ještě nechtěl ukazovat přímo výrobní linku, s vysvětlením, že se jedná o utajované postupy. Kameraman Novinek.cz měl možnost nahlédnout k jednomu z robotů v nové hale.

Prus na tiskovce oznámil, že firma už získala například velmi přísné certifikáty v USA a chystá se první akumulátory, respektive energetická úložiště z nich složená, exportovat za oceán a do arabského světa.

„Linka je postavena. Teď se ladí v propojení její jednotlivé segmenty,“ uvedl pro Právo předseda představenstva MES Václav Binar.

Prusovi se podařilo od investorů u nás i v zahraničí na tyto akumulátory, které mají označení HE3DA (High Energy 3D Accumulator), celkem vybrat několik miliard korun. Pokud ve světě uspějí, budou znamenat pokrok nejen v elektromobilitě, ale i energetické nezávislosti domácností.

Energetická tvárnice

Základní kilowattový lithiový článek z MES připomíná velikostí tvárnici nebo akumulátor do běžného auta. Uvnitř se však nepoužívají lepidla a díky tomu se článek nezahřívá.

„Je-li vystaven ohni, vysuší se. Pokud se vyzkratuje, uhasí se, pokud spadne do vody, vysuší se a pak funguje dál,“ dodává Prus. Akumulátory se instalují do elektromobilu, což na čtvrtečním otevření továrny MES předváděla.

Nebo se z 540 základních „energetických cihel“ sestavuje jedno velkokapacitní energetické úložiště. Ocelová skříň, kostka o velikosti zhruba 2,5 x 2,5 x 2,5 metru, je uvnitř plná šuplíků s jednotlivými vzájemně propojenými akumulátory. Ta byla na otevření také k vidění.

Ze skříní pak lze sestavit úložiště napájené solárními panely, ze sítě nebo z vodíkových stanic.

Pro představu může jedna kontejnerová jednotka úložiště, velkého jako menší zahradní domek, podle Pruse napájet celou nemocnici v případě výpadku sítě několik hodin.

„Anebo dobije desítky elektromobilů za pár minut během dopravní špičky, což by rozvodná síť sama o sobě kapacitně zvládnout nemohla. A úložiště se pak dočerpá ze sítě v noci, kdy není takový odběr, aniž ji přetíží,“ popisuje Prus.

Stejně tak podle něho mohou v blízké budoucnosti fungovat domácnosti: každý dům bude mít vlastní úložiště, do něhož poteče elektřina jak z hlavních zdrojů, tak ze solárních panelů na střeše. Uložená elektřina se pak bude spotřebovávat večer a v noci. Výsledkem bude výrazně nižší cena spotřebované energie.

Cena úložiště se teprve formuje. Záleží na míře sériovosti výroby.

Zdroj: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/tovarna-na-unikatni-baterie-ceske-konstrukce-u-havirova-spustila-vyrobu-40336730

Planet Budapest: České nanotechnologie zazářily v Budapešti

Planet Budapest: České nanotechnologie zazářily v Budapešti

„A kdy bude možné vaše produkty koupit?“ Návštěvníci summitu a expa o udržitelnosti, který proběhl pod názvem Planet Budapest v Maďarsku, byli překvapeni, že představované české nanotechnologické výrobky už lze zakoupit. Nejvíce laickou veřejnost zaujala udržitelná...

MEFTEX – profesionální řešení pro širokou škálu aplikací

MEFTEX – profesionální řešení pro širokou škálu aplikací

Bochemie a.s., bohumínská chemička, buduje své know-how již téměř 120 let a za tuto dobu se stala nejen předním výrobcem moderních značkových chemických specialit, ale zejména inovátorem se silnou inovační strategií orientovanou na uvádění unikátních, chytrých,...

Zdravotní rizika bazénů, o kterých se nemluví

Zdravotní rizika bazénů, o kterých se nemluví

Plavání v bazénech se sladkou, slanou nebo mořskou vodou, koupání v přírodních jezírkách i relaxace ve vířivkách s sebou přináší potenciální zdravotní rizika. Důsledkem mohou být alergie, onemocnění bakteriálního původu či celkové narušení imunitního systému. Bazénová...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština