Nanoden v Evropském parlamentu: Vzduchem létala nanovlákna a polévaly se kravaty

Autor: ANP ČR

5.5.2018

V bruselském sídle Evropského parlamentu se ve čtvrtek 3. května téměř čarovalo. Přímo před očima návštěvníků se vyráběla nanovlákna, která létala vzduchem jako pavučiny, a nechyběly ani ukázky dalších produktů českých firem využívající nanotechnologie. 

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička se rozhodl upozornit na potenciál České republiky v oblasti nanotechnologií a uspořádal spolu s Asociací nanotechlogického průmyslu ČR a CzechInvestem, klastrem Nanoprogress a Technologickým centrem AV ČR první bruselský Nanoday. Toho se zúčastnili nejen zástupci českých nanotechnologických firem a organizací, ale rovněž zahraniční hosté. O úvodní slovo se tak kromě Teličky a předsedy Nanoasociace Jiřího Kůse a manažera klastru Nanoprogress Luboše Komárka postarali rovněž Peter Dröll, ředitel zodpovědný za průmyslové technologie na Generálním ředitelství pro výzkum a inovace Evropské komise, i Claude Turmes, výrazný europoslanec z frakce Zelených.

“Když jsem se toho dozvěděl o potenciálu České republiky v nanotechnologiích více, řekl jsem si, proč by zrovna tohle nemohla být ta oblast, v níž by mohla být naše země tak dobrá, jako je například Estonsko v digitalizaci?” vysvětlil Telička ve své úvodní řeči. Jiří Kůs pak přítomným stručně vysvětlil, jaké jsou ambice českého nanotechnologického průmyslu i co to vlastně nano je. “Nano je něco velmi malého, co je pouhým okem neviditelné. V nanotechnologiích jde o atomy a molekuly. Přirovnávat metr k nanometru je jako srovnávat průměr Země a tenisového míčku,” vysvětlil, “Česko sice nepatří mezi velmoce, ale proč se nestát alespoň nanovelmocí?”  

Klastrový manažer Komárek se zmínil o tom, že vnímá velmi pozitivně podporu výzkumu v nanotechnologické oblasti v ČR, kterou získal Nanoprogres díky tuzemským klastrovým programům Ministerstva průmyslu a obchodu, CzechInvestu a agentury API. Komárek také dodal, že je důležité také vzdělávat odborníky a jako příklad uvedl studijní obor Netkané textilie a nanovlákenné materiály Technické univerzity v Liberci.

Peter Dröll pak ocenil silnou vizi českého nanoprůmyslu, nicméně upozornil rovněž na to, že by se měli české univerzity, výzkumníci i výrobci více angažovat v projektech EU, společně s Teličkou pak postrádá významnější roli příslušných českých politických subjektů. Na rozvoj inovativního průmyslu se zaměřuje i návrh Evropské komise na víceletý finanční rámec, který dělá z výzkumu a inovací jednu z prioritních oblastí EU, na níž by mělo v letech od 2012 až 2027 jít z rozpočtu více evropských financí, než je tomu doposud. S tím, že by se měla oblasti nanotechnologií věnovat větší pozornost, pak souhlasil i Claude Turmes. 

Telička se zaměřil rovněž na otázku, proč je nanopotenciál Česka v Evropské unii ještě téměř nepoznaný. “Nepamatuji se, kdy by nějaký český politik veřejně vystoupil a řekl, že by mělo být nano prioritou. České relevantní autority selhávají v oblasti proma. Máme o této oblasti jen malé povědomí a nedostatek informací. Musíme vytvořit ekosystém nakloněný inovacím a změnit své smýšlení. Jen tak se můžeme stát skutečnou špičkou,” dodal Telička. 

Během bruselského Nanoday se přítomným návštěvníkům představilo hned několik nanotechnologických firem a organizací a nechyběly ani působivé ukázky. Díky nevšedně vzhlížejícímu zařízení, které do Bruselu dorazilo až z  Technické univerzity v Liberci, vystřelovaly do vzduchu nad hlavy přítomných dlouhé ‘pavučiny‘ nanovláken. Sám Telička pak poléval jak vodou, tak kávou nanokravatu, která i přes jeho snahu zůstávala nadále čistá. “Tuto kravatu jistě ocení všichni milovníci italské kuchyně. Má žena vždy podle zašpiněné kravaty pozná, že jsem jedl v italské restauraci,” smál se Telička.

Zájemci si mohli prohlédnout i vyzkoušet polštář z nanotkaniny, který zabraňuje shromážďování prachových roztočů, jejich alergenů, virů i bakterií. Ke zhlédnutí byly připraveny rovněž ukázky antivirových ústenek, nanotkanin, oblečení i nanokosmetiky. Její vzorky si mohli zájemci z akce odnést na vyzkoušení. Páni si namísto toho rozebrali již zmiňované nanokravaty. “Vím, že jedna akce nemůže vše změnit. Nicméně se jedná o další krok k plnění ambicí, které česká nanotechnologie má. A jsem rád, že jsem mohl dovést česká nanokouzla i do Evropského parlamentu. Myslím, že to byla i pro návštěvníky neobvyklá ‚show‘,”zhodnotil Nanoday Telička. Dodal zároveň, že cílem bylo  rovněž si společně udělat jasno v tom, jak v EU a v Česku lépe nastavit celý ekosystém, abychom byli nejen v nanotechnologiích, ale i dalších perspektivních a inovativních oblastech světově konkurenceschopní. V závěru sám shrnul, co je především zapotřebí, a s tím půjde o do dalších politických jednání. 

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Češi na výstavě nano tech 2024 v Tokiu

Termín nanotechnologie poprvé použil profesor Norio Taniguchi z Tokijské vědecké univerzity na setkání Japonské společnosti pro přesné strojírenství v roce 1974. V současnosti je Japonsko klíčovým hráčem na globální scéně nanotechnologií a pořádá každoročně v Tokiu...

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta, která čistí vzduch

Autoplachta vyrobená ve spolupráci s týmem TYPE1/TAXI absorbuje znečišťující látky z okolního prostředí a rozkládá je. Města po celém světě používají nátěry z oxidu titaničitého pro jejich schopnost odstraňovat znečištění z ovzduší. Tyto nátěry se obvykle nanášejí na...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština