Samsonova kašna: barokní skvost pod ochranou moderní nanotechnologie

Autor: Jiří Kůs

19.5.2025

Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích je největší kašnou v České republice. Na jaře roku 2024 byly na kašně zahájeny testy fotokatalytické ochrany povrchů. Po pozitivních výsledcích byl v roce 2025 povrch kašny ošetřen samočisticím nátěrem FN NANO®.

Monumentální barokní stavba vznikla v letech 1721–1727 podle návrhu jezuitského architekta Franze Antona Bauguta, realizaci vedl kameník Zachariáš Horn, plastiky vytvořil Josef Dietrich.

Přestože je kašna pravidelně udržována a restaurována – odborný dohled zajišťuje restaurátor Lukáš Hosnedl a provoz má na starosti společnost ČEVAK a.s. – potýká se každoročně s výskytem hnědavých povlaků tvořených sinicemi a řasami, zejména druhem Chamaesiphon. Tyto mikroorganismy, přirozené ukazatele kvalitní vody, z pohledu památkové péče narušují estetiku sousoší a zvyšují nároky na čištění.

Průlomové řešení: fotokatalýza bez chemie

Na jaře roku 2024 byly na kašně zahájeny testy fotokatalytické ochrany povrchů. Technologie využívá denního světla a oxidu titaničitého jako katalyzátoru k rozkladu organických nečistot a mikroorganismů – bez použití jakýchkoliv chemikálií. Po pozitivních výsledcích byl v roce 2025 povrch celé sochařské části kašny ošetřen fotokatalytickou vrstvou FN NANO®. Zároveň byla upravena i voda v okruhu kašny technologií s fotokatalytickým účinkem, aby se zajistila celoroční funkčnost systému.

Tuto technologii navrhla a aplikuje chrudimská společnost eNecont s.r.o. , která se od roku 2015 věnuje vývoji a zavádění udržitelných řešení pro ochranu památek, kvalitu vnitřního prostředí a stavební mikroklima. eNecont zároveň působí jako certifikační autorita pro restaurátory a aplikační firmy v oblasti fotokatalytických nátěrů. Aplikace FN NANO® probíhají za odborné technické podpory Dr. Jana Procházky, vynálezce těchto celosvětově rozšířených materiálů.

Trvalá ochrana, šetrná k památkám i přírodě

Fotokatalýza představuje revoluční přístup k ochraně památek bez mechanického čištění a chemických prostředků. Technologie je netoxická, šetrná k podkladu, respektuje požadavky památkové péče a zároveň zajišťuje dlouhodobý ochranný účinek proti biotickému napadení.

Samsonova kašna se tak stává modelovým příkladem spojení barokního umění s inovativní vědou – ukázkou, že kulturní dědictví lze chránit moderně, ekologicky a s úctou k historii.

Setkání účastníků podnikatelských misí

Setkání účastníků podnikatelských misí

Předseda výkonné rady Jiří Kůs a předseda dozorčí rady Dr. Jan Procházka byli 14.1.2025 pozváni na Setkání účastníků podnikatelských misí 2025, které se konalo v Senátu Parlamentu ČR ve Valdštejnském paláci. Na podnikatelské akci ve Valdštejnském paláci vystoupili se...

Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka jako svého nového předsedu

Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka jako svého nového předsedu

Kandidátem na předsedu Akademie věd ČR pro příští období se stal Radomír Pánek z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Z uchazečů o funkci ho zvolili účastníci LXIV. zasedání Akademického sněmu AV ČR, které se konalo 10. prosince 2024 v pražském Národním domě na Vinohradech....

Nanotechnologie na LIFE 2024 v Brně

Nanotechnologie na LIFE 2024 v Brně

Nanotechnologie na LIFE 2024 v Brně. Přijďte zažít budoucnost už dnes! NanoTrade s.r.o., jedna z nejstarších nanotechnologických firem v ČR letos slaví 20 let. V portofliu technologických dovedností má řadu komerčních výstupů, ať pro konečné zákazníky, tak pro firemní...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština